PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Łódź jednym z największych hubów magazynowych w Polsce i Europie? To realne - relacja z Property Forum Łódź

  • Autor: Propertynews.pl
  • 23 lis 2015 12:05

Łódź jednym z największych hubów magazynowych w Polsce i Europie? To realne - relacja z Property Forum Łódź Paneliści sesji magazynowej, Property Forum Łódź

Rynek powierzchni magazynowych w regionie łódzkim należy do największych w Polsce. Jednak problemy z dostępem do siły roboczej, ograniczona podaż działek inwestycyjnych oraz wciąż niedostateczna infrastruktura drogowa ograniczają potencjał tej części kraju dla dalszego rozwoju rynku magazynowego. Możliwości są jednak olbrzymie i zdaniem panelistów Property Forum Łódź 2015 wystarczy niewiele, by je skutecznie wykorzystać.

REKLAMA

Od lat rejon Strykowa i Łodzi pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych w Polsce z punktu widzenia branży magazynowo-logistycznej. Główny atut to lokalizacja – położenie przy skrzyżowaniu dwóch autostrad oraz w niezbyt dużej odległości od Warszawy. Do tej pory inwestorzy doceniali duże zasoby siły roboczej w Łodzi oraz dostęp do działek inwestycyjnych. Olbrzymi popyt na powierzchnie zmienił jednak stan rzeczy.

Dawniej szanse, teraz bariery

Jak tłumaczyli uczestnicy Property Forum Łódź, w regionie wciąż można liczyć na stosunkowo tanią siłę roboczą. Z czasem pracowników będzie jednak mniej. - To może stanowić hamulec dla rozwoju logistyki w tym rejonie – mówi Paweł Janicki, Key Account Director, FM Polska.

Szczególnie problematyczne w tym względzie wydają się być okolice Strykowa. Duże inwestycje sprawiły, że w obliczu niezbyt pokaźnej liczby mieszkańców pojawił się problem siły roboczej. - Skrzyżowanie autostrad jest bardzo ważnym atutem, ale nie można zapominać o dostępie do wykwalifikowanych kadr. Przykładowo Piotrków Trybunalski, dzięki położeniu i niskim czynszom, stał się atrakcyjny dla firm logistycznych – mówił Hubert Wojtera, Senior Negocjator, Rynek Polski Centralnej, Axi Immo Group.

Lokalny rynek mimo wszystko będzie się rozwijał. Wynika to z jego charakteru, promującego wyższą efektywność procesów logistycznych. - Dostępność siły roboczej jest bardzo istotna, ale tego problemu nie da się prosto rozwiązać. Najemcy mimo wszystko wolą zapłacić więcej, by usługa była wykonana na czas - tłumaczył przedstawiciel FM Polska.

Podobnego zdania była Beata Troczyńska, dyrektor ds. sprzedaży, Spedimex. - Dziś czas dostawy jest jednym z priorytetów dla klienta. Wierzę w potencjał Strykowa i Łodzi – dodała.

Ograniczeniem jest jednak rondo łączące autostradę A2 z Łodzią. - Stryków wyczerpuje się jako lokalizacja. Problemem jest siła robocza – skomentował Bartosz Mierzwiak, dyrektor zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią, LogiCor.

Inna lokalizacja istotna z punktu widzenia firm logistycznych to Piotrków Trybunalski. - Perspektywy przed Piotrkowem są bardzo ciekawe, głównie dzięki sile roboczej – mówiła Beata Troczyńska.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA