PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Łódź magazynami stoi, ale jest problem siły roboczej

 • Autor: propertynews.pl
 • 20 lis 2017 10:13

Łódź magazynami stoi, ale jest problem siły roboczej Property Forum Łódź

W Łodzi i okolicach dostępnych jest około 1,6 mln mkw. powierzchni magazynowej, a buduje się ok. 330 tys. mkw. Jakie są perspektywy rozwoju? – Infrastruktura jest, ale brakuje pracowników. Dobrze by też było gdyby deweloperzy budowali magazyny z większym naciskiem na automatykę ich obsługi - mówili uczestnicy sesji „Magazyny. Łódź ma dobre notowania, ale jak skutecznie kusić wielkich najemców?”, która odbyła podczas „Property Forum” w Łodzi.

REKLAMA

Centralne położenie i dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa to ogromny atut Łodzi jako lokalizacji pod powierzchnie magazynowo-logistyczne. Sektor należy do największych w kraju.

- Zasoby powierzchni magazynowych w ciągu kilkunastu miesięcy zwiększą się o ponad 20 proc. Statystki mówią, że na koniec trzeciego kwartału 2017 r. okolice Łodzi zajmują czwarte miejsce, ale biorąc pod uwagę to, co w przyszłym roku zostanie oddane do użytku, to z czwartego miejsca region pojawi się na trzecim i mocno zagrozi drugiej pozycji, na której znajduje się Górny Śląsk – wylicza Maciej Szczepański, Business Development Manager, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Cushman & Wakefield.

 

Jednak problemy z dostępem do siły roboczej czy mniejsza podaż działek inwestycyjnych ograniczają potencjał tej części kraju dla dalszego rozwoju sektora. Czego trzeba, by rynek dalej rósł?

Specjalna strefa deweloperem

Jednym ze sposobów na wzmocnienie potencjału regionu jest rozpoczęcie przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną działalności deweloperskiej.

- W związku z tym, że w 2027 r. skończy się specjalny okres działania stref, postanowiliśmy przygotować spółkę na czas, w którym będzie musiała funkcjonować na wolnym rynku. Dlatego zostaliśmy deweloperami. Właśnie rusza budowa hali o powierzchni 10 mkw. Jest to oferta dla małych i średnich przedsiębiorstw. Rozmawiamy już z inwestorem, który być może wynajmie połowę obiektu. Widzimy bardzo duże zainteresowanie. Tę przygodę z halami oceniamy bardzo optymistycznie – wyjaśnia Marek Michalik, prezes zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Prezes dodaje, że nowe przepisy dotyczące stref zawarte w Planie Morawieckiego, pozwolą strefom współpracować z prywatnymi operatorami logistycznymi.

- Niekoniecznie musimy sami realizować inwestycje. Mamy grunty i już kilka rozmów z dużymi operatorami logistycznymi odbyliśmy. Nie musimy być właścicielami powstałych hal. Jesteśmy przedstawicielem rządu w terenie, więc naszą rolą jest ułatwianie przedsiębiorstwom wybieranie oferty strefowej – przyznaje Marek Michalik.

 • Janusz Murynowicz 2017-11-21 08:44:25
  Rozwój i wzrost powierzchni komercyjnych to jedno, a drugie, to zapewnienie odpowiedniej oferty lokali mieszkalnych - dla pracowników. Jak zauważono w tekście, rynek pracy w wielu lokalizacjach jest już wyeksploatowany - jeśli brać pod uwagę istniejące zasoby lokalnych społeczności.
  Zatem - aby zapewnić odpowiedni poziom i ilościowy i jakościowy pracowników, niezbędne jest zapewnienie atrakcyjnej oferty mieszkań (zarówno do zakupu, ale chyba przede wszystkim do najmu) w Łodzi i jej najbliższych okolicach tak, by decyzja o przeprowadzce do Łodzi była atrakcyjna nie tylko płacowo i pracowo, ale również pod względem mieszkaniowym.
  Może i mam nadzieję, że będzie takim plusem - rewitalizacja istniejącej zabudowy wielkomiejskiej: mniejszych i większych kamienic.
  Wielcy deweloperzy komercyjni powinni w tym zakresie podjąć współpracę z gminą i z firmami już zajmującymi się rewitalizacją - inaczej nadal nie będą mogli "importować" skutecznie najlepszych pracowników z innych miast.
  autor - Fundacja Wspierania Rewitalizacji Obszarów Zabudowy Miejskiej
 • megaelektronik.com.pl 2017-11-20 16:10:46
  dobre wiadomości czy na pewno ?
  tylko czemu do obsługi naszego sklepu megaelektronik.com.pl
  musieliśmy zaangażować firmę z warszawy ?

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP GroupPRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA