PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Łódź niezadowolona z braku fabryki Caracali

  • Autor: PAP
  • 26 paź 2016 07:32

Łódź niezadowolona z braku fabryki Caracali Fot. Fotolia

Radni Sejmiku Województwa Łódzkiego, przy sprzeciwie klubu PiS, w przyjętym we wtorek stanowisku wyrazili dezaprobatę wobec decyzji Ministra Rozwoju o zakończeniu negocjacji z Airbus Helicopters w sprawie zakupu śmigłowców Caracal dla polskiej armii.

REKLAMA

W stanowisku przegłosowanym we wtorek stosunkiem głosów 17 do 8, którego inicjatorami byli radni PO i PSL podkreślono, że zakończenie przez polski rząd negocjacji z francuskim koncernem na zakup śmigłowców "stanowi ekonomiczny i gospodarczy cios dla Łodzi oraz regionu łódzkiego".

Jak uzasadniono w uchwale, wybór w przetargu na budowę wielozadaniowych śmigłowców dla polskiej armii oferty Airbus Helicopters oznaczał wykorzystanie potencjału łódzkiego środowiska naukowego, a także zlokalizowanych w Łodzi Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1.

Radny PO Marcin Bugajski przedstawiając projekt stanowiska podczas konferencji prasowej zaznaczył, że rezygnacja z zakupu Caracali to "fatalna" decyzja rządu dla regionu łódzkiego.

"To rezygnacja z ponad 600 bezpośrednich miejsc pracy oraz szansy na rynki zbytu dla wyników tej pracy, ponieważ mieliśmy uzyskać licencję na eksport śmigłowców, stając się jednym z pięciu filarów Airbusa na świecie" - tłumaczył Bugajski.

Marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień przypomniał, że w oparciu o zakwalifikowanie oferty Airbus Helicopters do ostatniego etapu postępowania przetargowego została utworzona Wojskowa Wyżyna Lotnicza. Wskazał, że miała ona wykorzystywać technologiczny potencjał nie tylko regionu łódzkiego, ale również partnerów w Dęblinie i Radomiu, gdzie miały być m.in. produkowane podzespoły.

Jak napisano w uchwale "łącznie Airbus przewidywał utworzenie w Polsce 1250 bezpośrednich miejsc pracy i ok. 2 tys. u kontrahentów i podwykonawców". "To miał być impuls rozwojowy dla wymagających tego regionów, ale tak się nie dzieje. Chcemy przypominać się, że jako województwo w środku Polski nie możemy być pomijani" - powiedział marszałek.

Przeciwni uchwale radni PiS argumentowali, że samorząd województwa nie jest od decydowania o polityce rządu i uważają stanowisko za "polityczne oraz medialne".

"Samorząd nic nie ma do kwestii rządowych. Takim stanowiskiem nie możemy przeważyć w jedną bądź drugą stronę. To pustosłowie polityczne i nie od tego jest sejmik województwa. Apeluję do kolegów z koalicji rządzącej, by wrócili do podstaw, czyli dbania o potrzeby lokalne - o zabezpieczenie komunikacji, odpowiedni stan szkół, czy pomoc społeczną, a nie bawienie się w politykę" - zaznaczył przewodniczący klubu radnych PiS Piotr Adamczyk.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA