PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Łódź niezadowolona z braku fabryki Caracali

  • Autor: PAP
  • 26 paź 2016 07:32

Łódź niezadowolona z braku fabryki Caracali Fot. Fotolia

Radni Sejmiku Województwa Łódzkiego, przy sprzeciwie klubu PiS, w przyjętym we wtorek stanowisku wyrazili dezaprobatę wobec decyzji Ministra Rozwoju o zakończeniu negocjacji z Airbus Helicopters w sprawie zakupu śmigłowców Caracal dla polskiej armii.

REKLAMA

W stanowisku przegłosowanym we wtorek stosunkiem głosów 17 do 8, którego inicjatorami byli radni PO i PSL podkreślono, że zakończenie przez polski rząd negocjacji z francuskim koncernem na zakup śmigłowców "stanowi ekonomiczny i gospodarczy cios dla Łodzi oraz regionu łódzkiego".

Jak uzasadniono w uchwale, wybór w przetargu na budowę wielozadaniowych śmigłowców dla polskiej armii oferty Airbus Helicopters oznaczał wykorzystanie potencjału łódzkiego środowiska naukowego, a także zlokalizowanych w Łodzi Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1.

Radny PO Marcin Bugajski przedstawiając projekt stanowiska podczas konferencji prasowej zaznaczył, że rezygnacja z zakupu Caracali to "fatalna" decyzja rządu dla regionu łódzkiego.

"To rezygnacja z ponad 600 bezpośrednich miejsc pracy oraz szansy na rynki zbytu dla wyników tej pracy, ponieważ mieliśmy uzyskać licencję na eksport śmigłowców, stając się jednym z pięciu filarów Airbusa na świecie" - tłumaczył Bugajski.

Marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień przypomniał, że w oparciu o zakwalifikowanie oferty Airbus Helicopters do ostatniego etapu postępowania przetargowego została utworzona Wojskowa Wyżyna Lotnicza. Wskazał, że miała ona wykorzystywać technologiczny potencjał nie tylko regionu łódzkiego, ale również partnerów w Dęblinie i Radomiu, gdzie miały być m.in. produkowane podzespoły.

Jak napisano w uchwale "łącznie Airbus przewidywał utworzenie w Polsce 1250 bezpośrednich miejsc pracy i ok. 2 tys. u kontrahentów i podwykonawców". "To miał być impuls rozwojowy dla wymagających tego regionów, ale tak się nie dzieje. Chcemy przypominać się, że jako województwo w środku Polski nie możemy być pomijani" - powiedział marszałek.

Przeciwni uchwale radni PiS argumentowali, że samorząd województwa nie jest od decydowania o polityce rządu i uważają stanowisko za "polityczne oraz medialne".

"Samorząd nic nie ma do kwestii rządowych. Takim stanowiskiem nie możemy przeważyć w jedną bądź drugą stronę. To pustosłowie polityczne i nie od tego jest sejmik województwa. Apeluję do kolegów z koalicji rządzącej, by wrócili do podstaw, czyli dbania o potrzeby lokalne - o zabezpieczenie komunikacji, odpowiedni stan szkół, czy pomoc społeczną, a nie bawienie się w politykę" - zaznaczył przewodniczący klubu radnych PiS Piotr Adamczyk.

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA