PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Łódź perspektywicznym zapleczem logistycznym

  • Autor: propertynews.pl
  • 27 maj 2014 15:15

Łódź perspektywicznym zapleczem logistycznym

- Stan infrastruktury liniowej Łodzi stale się poprawia, a zatrudnienie w branży logistycznej rośnie. Ponadto, Polska z 20-procentowym udziałem w przewozach międzynarodowych zajmuje pierwsze miejsce w Europie. Zdaniem uczestników biznesowego III Śniadania Biznesowego, organizowanego przez PwC, daje to dobre perspektywy dla rozwoju sektora logistycznego w regionie łódzkim. Spotkanie, kóre miało miejsce 26. maja poświęcone było analizie branży logistycznej, związanej z Łodzią oraz perspektywom jej rozwoju.

REKLAMA

Zaproszeni goście, debatowali o logistycznej przyszłości aglomeracji łódzkiej. Wprowadzeniem do dyskusji była prezentacja profesora Adama Sadowskiego (Katedra Logistyki UŁ) na temat szans, perspektyw i zagrożeń, które mogą dotknąć branżę logistyczną w województwie łódzkim. Region łódzki znajduje się obecnie na 3. miejscu w Polsce pod względem dostępności nowoczesnej powierzchni magazynowej. Stan infrastruktury liniowej poprawia się, a zatrudnienie w branży rośnie. Ponadto Polskaz 20 proc. udziałem w przewozach międzynarodowych zajmuje pierwsze miejsce w Europie.

Goście rozmawiali także o tym, w jakim stopniu biznes wykorzystuje zaplecze logistyczne w regionie, w którym nie brakuje silnych ośrodków logistycznych, takich jak Stryków, Kutno, Piotrków Trybunalski. Zwrócili także uwagę na łódzkie lotnisko, które z roku na rok zwiększa przewóz cargo. Obecnie tonaż odprawianych ładunków wynosi 3 000 ton rocznie. Dodatkowo tempo rozwoju branży zintensyfikowało niedawno otwarte bezpośrednie połączenie kolejowe Łodzi i Chin.

Do zagrożeń związanych z logistyką zaliczyć trzeba zaniedbania drogowe, takie jak, niedokończona budowa obwodnicy miasta i autostrady A1 oraz związana z tym faktem niska przepustowość węzła komunikacyjnego w Strykowie, jak również wzrost udziału transportu drogowego, który ogranicza transport zrównoważony.

Innym aspektem, który w sposób znaczący oddziaływuje na rozwój branży logistycznej w regionie są zasoby ludzkie. „To właśnie one - podkreślał Krzysztof Apostolidis, wpłynęły na budowę magazynów o powierzchni 3 ha Partner Logistic w Wolborzu pod Łodzią. Nie zdecydowaliśmy się na wybór Strykowa, gdzie zaplecze zasobów ludzkich znacznie się skurczyło. Według nas ludzie z wybranej okolicy oraz ich silna motywacja do pracy są fundamentem naszego biznesu - mówił.

Poważnym problemem jest także wyludnianie się Łodzi i migracja zarobkowa . Optymistycznym jest fakt związany z trendem częstszego powrotu łodzian i stale zwiększająca się liczba mieszkańców stolicy, którzy codziennie dojeżdżają do pracy w Łodzi. Miasto staje się inspirującym i bardzo ciekawym miejscem do życia. Potrzebna jest większa promocja regionu, także związana z turystyką weekendową, która pozwoli na zwiększenie identyfikacji Łodzi, która pomoże przyciągnąć do regionu wysoko wykwalifikowaną kadrę zarządzającą branżą logistyczną.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA