PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Logistyczne zaplecze Europy

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 maj 2012 09:53

Logistyczne zaplecze Europy

W ciągu najbliższych lat, wraz z przewidywanym rozwojem korytarzy transportowych, na magazynowej mapie naszego kraju na znaczeniu powinny zyskiwać takie ośrodki jak Trójmiasto, Szczecin, Rzeszów czy Lublin. Obecnie najsilniejsze regiony pod względem podaży takiej powierzchni to cały czas okolice Warszawy i Górny Śląsk.

REKLAMA

Najważniejsze centra magazynowe w Polsce pod względem dynamiki rozwoju to obecnie okolice Warszawy, Górny Śląsk, Polska Centralna, Poznań i Wrocław.

Spośród wymienionych regionów na szczególną uwagę zasługuje Górny Śląsk i okolice stolicy. Są to dwa największe i najszybciej rozwijające się rynki magazynowe w kraju. O tym, że w dalszym ciągu będą odgrywać znaczącą rolę w Polsce, najlepiej świadczy fakt, że wszyscy najwięksi deweloperzy mają w tych regionach zabezpieczone działki pod nowe inwestycje.

Śląskie eldorado
Ośrodki magazynowe są skupione wokół dużych miast, będących znaczącymi rynkami zbytu. Dużą rolę w rozwoju tych ośrodków odgrywa strategiczne położenie oraz rozbudowana sieć drogowa. Potencjał Górnego Śląska warto rozpatrywać nie tylko w kontekście Polski. - Dzięki skrzyżowaniu w tym miejscu autostrad A1 i A4 i ze względu na swoje położenie, region ten ma szansę stać się logistycznym zapleczem dla całej Europy Środkowo-Wschodniej - uważa Tomasz Mika, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych w Jones Lang LaSalle.

Atrakcyjność Górnego Śląska przyciąga wielu dużych najemców: swoje centra dystrybucyjne zlokalizowały tu m.in. Tesco, Kaufland, Żabka i Decathlon.

Górny Śląsk jest zdecydowanym liderem pod względem nowej powierzchni. W 2011 roku wybudowano tu 95,5 tys. mkw. magazynów, czyli niemal dwa razy tyle, co w drugim pod tym względem regionie, czyli okolicach Warszawy. Swój park o powierzchni 231 tys. mkw., największy w Polsce, ma tu firma Prologis (Prologis Park Chorzów). - Doskonała lokalizacja Parku przy autostradzie A4 łączącej Niemcy z Ukrainą,
w pobliżu budowanego węzła autostrad A4 wschód-zachód i A1 północ-południe oraz w sąsiedztwie lotniska Pyrzowice pozwala na elastyczne składowanie i sprawną dystrybucję na rynkach lokalnych oraz do krajów sąsiadujących - mówi Bartosz Mierzwiak, Vice President & Market Officer Prologis w Polsce.

Jedno z największych centrów dystrybucyjnych w Polsce zlokalizowała na Górnym Śląsku również firma Panattoni. To park w Mysłowicach o powierzchni 133,6 tys. mkw., który docelowo zostanie rozbudowany do ponad 200 tys. mkw. Panattoni zrealizował w tym regionie także ważny projekt Panattoni Park Gliwice BTS dla Tesco. Firmy podpisały rekordową pod względem wielkości umowę najmu - 57 tys. mkw. całkowitej powierzchni.

  • urek 2012-09-20 11:23:00
    Kto by się spodziewał, że Polska zyska takie miano? Od dawna obserwuję kolejne raporty, które przygotowuje firma Jartom i co tutaj dużo mówić - od dawna sugerowali, to co się dzieje na rynku, ale raczej nikt nie przewidział, że Polska zdobędzie taką opinię. Za to należą się brawa, a sam Jartom ma w tym swój udział.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA