PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Lotnisko w Katowicach szykuje kolejne inwestycje

  • Autor: PAP
  • 21 paź 2015 17:42

Lotnisko w Katowicach szykuje kolejne inwestycje Katowice, aut. Marian Drygas

Nowy terminal cargo, modernizacja terminalu A i przebudowa starej drogi startowej na drogę kołowania - to inwestycje planowane w przyszłym roku w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Ich koszt to ok. 80 mln zł.

REKLAMA

"Ten rok był najbardziej znaczący, istotny dla naszego portu. Otworzyliśmy praktycznie nowy port lotniczy, nową drogę startową, płyty postojowe, drogi kołowania, nowy terminal przylotowy. Kolejny rok to przede wszystkim strefa cargo. Tworzymy nowy terminal cargo, który jest na ukończeniu. W kwietniu będziemy mieli finisz, myślę, że w czerwcu będziemy mogli już tam operować" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach prezes zarządzającego lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik.

"Ok. 50 mln zł będzie kosztowała przede wszystkim infrastruktura cargo, ale rozpoczynamy też modernizację terminalu A i będziemy modernizowali starą drogę startową, zmieniając ją na drogę kołowania - to koszt ok. 30 mln zł. W sumie więc wydamy w kolejnym roku ok. 80 mln zł" - dodał.

Według zapowiedzi, w tym roku Katowice Airport obsłuży ok. 16,5 tys. ton cargo. "Mam nadzieję, że po otwarciu tego terminalu, patrząc na powierzchnie, które zostały wynajęte, w ciągu 2-3 lat powinniśmy podwoić albo potroić wielkość tego cargo" - przewiduje prezes Tomasik.

Podczas środowej konferencji prasowej świętowano przewiezienie 100-milionowego pasażera przez linie lotnicze Wizz Air, które rozpoczęły swoją działalność właśnie na lotnisku w Pyrzowicach w maju 2004 r.

"Potrzebowaliśmy 11 lat na osiągnięcie 100 milionów pasażerów, potrzebujemy, moim zdaniem, kolejnych 5 lat, żeby osiągnąć kolejne 100 mln. Polska będzie ważną częścią tego rozwoju, Polska to nasz największy rynek i będzie nim w przyszłości - 40 proc. naszych pasażerów to Polacy" - powiedział prezes Wizz Air József Varadi.

"To była bardzo dobra decyzja, kiedy rozpoczęliśmy loty 11 lat temu z Katowic na lotnisko Londyn Luton. W tej chwili w Katowicach bazujemy 5 naszych samolotów, przewozimy 1,5 mln pasażerów rocznie, zatrudniamy dużą liczbę personelu, jesteśmy również odpowiedzialni za stworzenie jeszcze większej ilości miejsc pracy związanych z operowaniem naszych linii lotniczych z lotniska w Katowicach. Katowice są jednym z najważniejszych lotnisk dla nas nie tylko w Polsce, ale także w skali całej naszej firmy" - dodał.

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach jest jednym z największych lotnisk w Polsce. W 2014 r. odprawiono tam blisko 2,7 mln podróżnych. W tym roku przewoźnicy korzystający z Katowice Airport obsłużą 95 kierunków regularnych i czarterowych (w tym 12 nowości). Władze portu spodziewają się, że bieżący rok zamkną liczbą ok. 3 mln odprawionych pasażerów, wśród nich około 1,2 mln w ruchu czarterowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA