PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Magazyny biją rekord za rekordem

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 10 lis 2017 14:51

Magazyny biją rekord za rekordem Tomasz Mika, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL.

To był rekordowy kwartał na polskim rynku. Od lipca do września do użytku oddano aż 875 tys. mkw. powierzchni, a wynajęto ok. 630 tys. mkw. W budowie jest 1,16 mln mkw. magazynów - tak JLL podsumowuje kwartał na rynku magazynowym.

REKLAMA

Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce na koniec III kwartału 2017 r.

- Polski rynek magazynowy cieszy się wielką popularnością wśród najemców. Od początku roku do końca III kw. popyt netto obejmujący nowe umowy wraz z ekspansjami wyniósł 1,79 miliona mkw. Pozwala nam to na optymistyczne prognozy, bo od nowego rekordu rynek dzieli mniej niż 400 tys. mkw. wynajętej powierzchni. Po III kwartale popyt brutto wynosił w sumie 2,35 miliona mkw, co również nieco przewyższa rezultat z analogicznego okresu w poprzednim roku - komentuje Tomasz Mika, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL.

Popyt brutto w III kw. sięgnął ok. 630 tys. mkw., z czego nowe umowy wraz z ekspansjami stanowiły 478 tys. mkw. W okresie od lipca do września najwięcej magazynów po raz kolejny wynajęto w Polsce Centralnej, następnie w okolicach Warszawy i Poznaniu. Od początku roku pod względem wynajmu dominowała Polska Centralna, Warszawa Okolice i Śląsk.

- Po dwóch kwartałach wyjątkowej aktywności sieci handlowych, napędzanej głównie przez e-commerce, w III kwartale logistycy odzyskali prowadzenie z nowymi umowami i ekspansjami na ponad 222 tys. mkw. Na te branże przypadło łącznie ponad 60 proc. popytu netto w pierwszych trzech kwartałach roku. Obok nich na podium niezmiennie znajduje się branża lekkiej produkcji - dodaje Tomasz Mika.

Ciekawym zjawiskiem na polskim rynku są umowy najmu w mniej typowych dla danej branży lokalizacjach. Dobrym przykładem są kontrakty zawarte prze firmy motoryzacyjne w Szczecinie i Warszawie, które nie stanowią typowych klastrów dla tego sektora.

Podaż

- W III kwartale do użytku oddano aż 875 tys. mkw. powierzchni magazynowo – przemysłowych. To najlepszy kwartał w historii polskiego rynku pod względem nowej podaży. Dla porównania, niewiele więcej powierzchni niż w samym tylko III kw., bo 889 tys. mkw., oddano do użytku w latach 2011-2012. W rezultacie zasoby magazynowe Polski sięgnęły 12,8 mln mkw., umacniając ósme miejsce naszego kraju wśród europejskich rynków - komentuje Jan Jakub Zombirt, dyrektor Działu Doradztwa Strategicznego, JLL.

Najwięcej nowej powierzchni dostarczono w Szczecinie, Okolicach Warszawy, na Górnym Śląsku i w Poznaniu. Na tak wysoki rezultat Szczecina wpływ miało ukończenie dwóch projektów BTS dla sektora e-commerce – Amazon (161  tys. mkw) oraz Zalando (130 tys. mkw).

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA