PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Magazyny bliżej miast - trendy na 2018 rok

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 04 sty 2018 13:26

Magazyny bliżej miast - trendy na 2018 rok Fot. fotolia

- To fenomenalny czas dla rynku - mówi o 2018 roku Robert Dobrzycki z Panattoni Europe.  Także najemcy i eksperci  prognozują kolejny dobry rok dla rynku nieruchomości magazynowych. Motorem napędowym ma być e-commerce, a na rynku mają pojawić się nowi gracze i nowe trendy.

REKLAMA

Eksperci prognozują, że w  2018 roku to branża e-commerce, sieci sklepów, lekka produkcja oraz operatorzy logistyczni nadal będą generować największe potrzeby magazynowe.

 - Spodziewamy się dalszego rozwoju e-commerce a więc kolejnych transakcji najmu zawieranych przez firmy z tego sektora i to nie tylko przez największych graczy takich jak Amazon czy Zalando, ale również przez średnie i małe firmy. Kolejnym trendem, który będziemy obserwować jest powstawanie magazynów w pobliżu dużych ośrodków miejskich, które będą odpowiedzialne za skrócenie czasu dostawy (ang. Last mile delivery)  – mówi Wioleta Wojtczak, associate, head of research, Savills.

- Śmiało też można powiedzieć, że trendem jest wszystko to, co jest związane z e-commerce: możliwość ekspansji powierzchni - mówi Robert Dobrzycki z Panattoni Europe - a więc elastyczność dewelopera czy właściciela obiektu w jej dostarczeniu; realizacja obiektów wyższych niż standardowe 10 m w świetle, a także budynków wielopoziomowych. Co do samej lokalizacji, to w przypadku e-commerce będą to zarówno duże ponadregionalne huby, jak i obiekty w granicach miasta. I oczywiście nie należy zapominać  o zielonych rozwiązaniach – najemcy coraz częściej wymagają certyfikacji obiektów magazynowych w systemach LEED czy BREEAM – dodaje.

W kontekście trendów rynkowych coraz większe zainteresowanie najemców budzą rozwiązania ekologiczne stosowane przy projektowaniu parków logistycznych.

- Najemcy chętnie decydują się m.in. na systemy ogrzewania i chłodzenia korzystające z energii odnawialnej. Z jednej strony wpływają one na ochronę środowiska naturalnego, a z drugiej przynoszą też wymierne korzyści finansowe w dłuższej perspektywie. Z pewnością w 2018 roku takie podejście będzie dalej zyskiwało na popularności - mówi Agnieszka Góźdź, head of leasing department MLP Group.

Ważnym aspektem jest jakość i standard  budynków magazynowych. - Podczas budowy warto zastanowić się nad wdrażaniem rozwiązań obniżających koszty eksploatacji obiektu, co stosujemy od dawna wprowadzając m.in. energooszczędne oświetlenie typu LED we wszystkich naszych magazynach, większe doświetlenie światłem dziennym. Wyzwaniem i zagrożeniem są również „wąskie gardła” na rynku pracy, natomiast szybki rozwój e-commerce jest dużą szansą na to, aby poradzić sobie z brakiem rąk do pracy, ponieważ równocześnie zwiększa się automatyzacja magazynów - Maciej Krawiecki, leasing director 7R.

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA