PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Magazyny na Górnym Śląsku - wciąż jest dużo potencjału

  • Autor: propertynews.pl (Tomasz Elżbieciak)
  • 22 lut 2016 09:16

Magazyny na Górnym Śląsku - wciąż jest dużo potencjału Property Forum Katowice: Magazyny i logistyka - perspektywy rozwoju sektora w województwie śląskim

Rynek magazynowy w konurbacji górnośląskiej wciąż ma duży potencjał do rozwoju. Czynniki wzrostu m.in. to dobra i wciąż rozwijana infrastruktura komunikacyjna, zaplecze produkcyjne oraz duży popyt wewnętrzny.

REKLAMA

Takie wnioski płynęły z panelu dyskusyjnego „Magazyny i logistyka - perspektywy rozwoju sektora w województwie śląskim”, który odbył się w ramach Property Forum Katowice 2016. Było to jedno wydarzeń towarzyszących 4 DESIGN DAYS.

Zobacz więcej: 4 Design Days już za nami. Debiut pełen sukcesów

W dyskusji uczestniczyli: Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwo Lotniczego; Mirosław Jarczyk, dyrektor sprzedaży w GTB Metropolis; Michał Morcinek, dyrektor oddziału w firmie Brand Springs Poland; Krzysztof Mucha, Business Development Manager Biura Inwestycji Kapitałowych oraz Paweł Rzepka, dyrektor ds. produkcji i logistyki w Delta Trans Logistik.

Wg danych Colliers, ceny gruntów inwestycyjnych na Górnym Śląsku kształtują się poziomie ok. 35-50 euro za m kw. To poziom wyższy niż w Polsce Centralnej (25-40 euro), ale niższy od pozostałych, głównych rynków południowej Polski - wrocławskiego (40-60 euro) i krakowskiego (50-70 euro).

Z danych Axi Immo wynika, że Górny Śląsk dysponuje drugą co do wielkości powierzchnią magazynową w Polsce (ok. 1,8 mln m kw.) i pod tym względem ustępuje tylko okolicom Warszawy (ok. 2,4 mln m kw.).

Poziom pustostanów utrzymuje się na średnim dla sektora poziomie ok. 6 proc., a czynsz efektywny kształtuje się w przedziale od 2 do 2,9 euro za kw., czyli takim samym lub zbliżonym do Polski Centralnej, Poznania czy Wrocławia.

Nieograniczony potencjał

Artur Tomasik informował, że GTL, który zarządza portem lotniczym Katowice Airport, w czerwcu 2016 r. planuje oddać do użytku na terenie lotniska magazyn o powierzchni 10 tys. m kw. z zapleczem biurowym.

Spółka rozważa dalsze inwestycje magazynowe w przyszłości, również z wyspecjalizowanymi w tym zakresie podmiotami. Tomasik stwierdził, że potencjał Śląska w zakresie logistyki jest nieograniczony.

Zdaniem prezesa, kolejne inwestycje w rozwój dróg, m.in. A1, S1 oraz Drogowej Trasy Średnicowej spowodują otwarcie nowych perspektyw.

Tomasik podkreślił, że obecnie Śląsk jest liderem po Warszawie w dziedzinie logistyki, co jest naturalne dla regionu, w którym mieszka blisko 5 mln osób. Wśród dalszych czynników wzrostu sektora wskazał m.in. rozwijający się rynek e-commerce.

Niemniej - zdaniem Tomasika - martwi brak koordynacji rozwoju logistyki na Śląsku. Obecnie rozwija się ona głównie dzięki współpracy biznesu.

Są natomiast obszary, które mogłyby zyskać na znaczeniu przy wsparciu środków unijnych i krajowych. Chodzi głównie o transport intermodalny.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA