PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Magazyny podbijają regiony

  • Autor: propertynews.pl
  • 31 maj 2016 10:35

Magazyny podbijają regiony Tom Listowski, partner, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych Cushman & Wakefield

Duży popyt na rynku magazynowym skłania deweloperów do realizacji coraz większej liczby projektów inwestycyjnych, w tym również na mniejszych rynkach regionalnych. Spodziewamy się wzmożonego zainteresowania najemców i rozwoju aktywności deweloperskiej właśnie w tych lokalizacjach – mówi Tom Listowski, partner, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych Cushman & Wakefield.

REKLAMA

W I kw. 2016 r. odnotowano dalszy wzrost aktywności najemców i deweloperów na rynku nowoczesnych powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce. Łączne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej przekroczyły poziom 10,3 mln mkw. - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Cushman & Wakefield.

Popyt na powierzchnie magazynowe utrzymuje się na wysokim poziomie. W I kw. 2016 r. zawarto transakcje na 637 tys. mkw., co oznacza wzrost o ok. 8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku.

Największą popularnością wśród najemców cieszyły się największe rynki magazynowe: Górny Śląsk (144 tys. mkw. wynajętej powierzchni) i okolice Warszawy (140 tys. mkw.). Najemcy byli aktywni również w regionach Polski Centralnej (85 tys. mkw.), Poznania (76 tys. mkw.) i Wrocławia (71 tys. mkw.). Jeśli chodzi o mniejsze rynki regionalne, wysoki popyt odnotowano w Bydgoszczy i Toruniu oraz w Trójmieście, za to mniej powierzchni magazynowej wynajęto w regionie Szczecina i Rzeszowa.

Tak jak w poprzednich latach, najbardziej aktywnymi najemcami powierzchni magazynowej byli operatorzy logistyczni i sieci handlowe – ich udział w całkowitym wolumenie transakcji wyniósł ok. 60 proc.

Deweloperzy wciąż są aktywni na rynku magazynowym. Na koniec I kw. 2016 r. w budowie było prawie 783 tys. mkw. powierzchni. Ponad 75 proc. inwestycji budowlanych powstaje na największych rynkach magazynowych, takich jak Poznań, okolice Warszawy, Polska Centralna, Wrocław i Górny Śląsk. Na popularności zyskują również takie regiony, jak Kraków, Trójmiasto i Lublin.

Rosnąca aktywność deweloperów przekłada się na stały wzrost zasobów nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje jednak tempo, w jakim tej powierzchni przybywa. W ciągu zaledwie jednego kwartału zasoby powierzchni magazynowej w Polsce powiększyły się aż o 447 tys. mkw., co stanowi prawie połowę podaży odnotowanej w całym 2015 r. Najwięcej nowej powierzchni magazynowej oddano do użytku w regionie okolic Warszawy, Górnego Śląska i Polski Centralnej.

Z powodu wysokiego popytu na powierzchnie magazynowe współczynnik powierzchni niewynajętej pozostaje niski. Stopa pustostanów na koniec marca 2016 r. wyniosła ok. 5,9proc., czyli o ok. 0,4 p.p. mniej niż przed rokiem. Najwięcej pustostanów znajduje się w Warszawie i okolicach.

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA