PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Magazyny podbijają regiony

  • Autor: propertynews.pl
  • 31 maj 2016 10:35

Magazyny podbijają regiony Tom Listowski, partner, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych Cushman & Wakefield

Duży popyt na rynku magazynowym skłania deweloperów do realizacji coraz większej liczby projektów inwestycyjnych, w tym również na mniejszych rynkach regionalnych. Spodziewamy się wzmożonego zainteresowania najemców i rozwoju aktywności deweloperskiej właśnie w tych lokalizacjach – mówi Tom Listowski, partner, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych Cushman & Wakefield.

REKLAMA

W I kw. 2016 r. odnotowano dalszy wzrost aktywności najemców i deweloperów na rynku nowoczesnych powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce. Łączne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej przekroczyły poziom 10,3 mln mkw. - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Cushman & Wakefield.

Popyt na powierzchnie magazynowe utrzymuje się na wysokim poziomie. W I kw. 2016 r. zawarto transakcje na 637 tys. mkw., co oznacza wzrost o ok. 8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku.

Największą popularnością wśród najemców cieszyły się największe rynki magazynowe: Górny Śląsk (144 tys. mkw. wynajętej powierzchni) i okolice Warszawy (140 tys. mkw.). Najemcy byli aktywni również w regionach Polski Centralnej (85 tys. mkw.), Poznania (76 tys. mkw.) i Wrocławia (71 tys. mkw.). Jeśli chodzi o mniejsze rynki regionalne, wysoki popyt odnotowano w Bydgoszczy i Toruniu oraz w Trójmieście, za to mniej powierzchni magazynowej wynajęto w regionie Szczecina i Rzeszowa.

Tak jak w poprzednich latach, najbardziej aktywnymi najemcami powierzchni magazynowej byli operatorzy logistyczni i sieci handlowe – ich udział w całkowitym wolumenie transakcji wyniósł ok. 60 proc.

Deweloperzy wciąż są aktywni na rynku magazynowym. Na koniec I kw. 2016 r. w budowie było prawie 783 tys. mkw. powierzchni. Ponad 75 proc. inwestycji budowlanych powstaje na największych rynkach magazynowych, takich jak Poznań, okolice Warszawy, Polska Centralna, Wrocław i Górny Śląsk. Na popularności zyskują również takie regiony, jak Kraków, Trójmiasto i Lublin.

Rosnąca aktywność deweloperów przekłada się na stały wzrost zasobów nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje jednak tempo, w jakim tej powierzchni przybywa. W ciągu zaledwie jednego kwartału zasoby powierzchni magazynowej w Polsce powiększyły się aż o 447 tys. mkw., co stanowi prawie połowę podaży odnotowanej w całym 2015 r. Najwięcej nowej powierzchni magazynowej oddano do użytku w regionie okolic Warszawy, Górnego Śląska i Polski Centralnej.

Z powodu wysokiego popytu na powierzchnie magazynowe współczynnik powierzchni niewynajętej pozostaje niski. Stopa pustostanów na koniec marca 2016 r. wyniosła ok. 5,9proc., czyli o ok. 0,4 p.p. mniej niż przed rokiem. Najwięcej pustostanów znajduje się w Warszawie i okolicach.

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA