PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Malow inwestuje na terenie SSSE

  • Autor: propertynews.pl
  • 12 kwi 2013 16:04

Największy w Polsce producent mebli metalowych - firma Malow właśnie uruchomiła na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej automatyczną linię do produkcji szaf, wartą 24 mln zł.

REKLAMA

To jedyna w Polsce i prawdopodobnie również w Europie tak nowoczesna linia technologiczna do produkcji mebli z metalu. Wszystkie czynności począwszy od cięcia i wykrawania blach po zagięcie i zgrzewanie z dokładnością do 0,25 mm wykonują roboty. Do ich nadzoru wystarczą tylko dwie osoby. 

- Ta inwestycja to odpowiedź z jednej strony na zapotrzebowanie rynku na tańsze, ale dobre jakościowo meble. Z drugiej na oddech konkurencji, którą wyraźnie wyczuwamy zwłaszcza w Europie Zachodniej - mówi Henryk Owsiejew, przewodniczący rady nadzorczej firmy Malow i podkreśla, że inwestycja była możliwa dzięki preferencyjnym warunkom, jakie stwarza firmie obecność w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Malow to jedna z największych europejskich firm w swojej branży. Rocznie produkuje 280 tys. sztuk mebli, które eksportuje m.in. do: Skandynawii, Francji, Niemiec ,Czech, Słowacji, krajów Beneluksu, na Litwę, Łotwę, Estonię i do Rosji. W swoim asortymencie ma przeszło cztery tysiące pozycji mebli m.in.: biurowych, socjalnych, szkolnych, medycznych, basenowych, warsztatowych itd.

Główna fabryka i jednocześnie siedziba firmy znajduje się na terenach SSSE. Drugi zakład produkcyjny ulokowany jest na Ukrainie. Teraz Malow przymierza się do inwestycji w Rosji. Tam również chce uruchomić produkcję takich mebli.

- Rynki w Polsce i na zachodzie Europy są już ukształtowane, zwłaszcza jeśli chodzi o wartość sprzedaży. Natomiast my chcemy się rozwijać i swoją szansę widzimy na rynkach wschodnich. Mamy oczywiście mnóstwo planów związanych z unowocześnianiem technologii w naszym macierzystym zakładzie m.in. dalszą automatyzację i robotyzację procesów. Są one jednak uzależnione od tego, jak potoczą się losy stref ekonomicznych i czy ich funkcjonowanie zostanie przez rząd przedłużone - dodaje Owsiejew.

Malow na suwalskim rynku działa od 15 lat. Przez ten czas w rozbudowę zakładu i unowocześnienie parku maszynowego zainwestował prawie 70 mln zł. Początkowo spółka zatrudniała 80 osób, dziś jest jednym z największych pracodawców w mieście. Zatrudnia przeszło pół tysiąca osób, głównie z Suwałk i okolicy. Zakład jest rozlokowany na czterech hektarach z czego 1,5 ha to hale produkcyjne, magazyny i biura. Co roku prawie 60 proc. produkcji trafia na eksport.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA