PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Malow inwestuje w Suwalskiej SSE

  • Autor: PAP
  • 27 sie 2015 13:06

120 osób znajdzie pracę w nowej fabryce, którą we wrześniu w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej otworzy firma Malow - poinformowały władze strefy. Wartość inwestycji to 65 mln zł.

REKLAMA

Malow jest jedną z najdłużej działających i największych firm w suwalskiej strefie. W Suwałkach ma już jeden zakład (trzy hale).

Firma wytwarza meble metalowe na potrzeby biur, warsztatów, szkół. Nowy zakład - czwarty tej firmy - pozwoli o połowę zwiększyć produkcję. Zakłady produkcyjne Malow działają dotychczas oprócz Suwałk również w Świnoujściu (Malow Skand) oraz w Charkowie na Ukrainie (Litpol).

Rocznie Malow produkuje około 300 tys. sztuk różnych produktów: szaf, mebli biurowych, warsztatowych, ale też regałów przesuwnych, sejfów, szaf wzmocnionych.

Produkcja w nowej fabryce ma ruszyć z początkiem września. Będą uruchomione dwie automatyczne linie produkcyjne oraz linia lakiernicza. "Na przełomie 2015/2016 roku uruchomimy kolejną linię, ale już dużo szybszą niż te, co mamy obecnie. Najnowocześniejszą w Europie" - mówi cytowany w komunikacie SSSE Henryk Owsiejew, właściciel i przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Malow. Owsiejew podkreśla, że nowa fabryka to efekt współpracy z partnerami z rynku skandynawskiego w branży mebli metalowych. Jak tłumaczy, firma z Norwegii zajmuje się pozyskaniem rynku, natomiast Malow o połowę zwiększa zdolności produkcyjne.

Obecnie Malow zatrudnia w trzech zakładach ponad 500 osób. Trwają szkolenia nowych pracowników. Zrekrutowano około stu osób, które przechodzą szkolenia.

Nowy zakład Malow ma generować wartość sprzedaży na poziomie ok. 60 mln zł rocznie. Obecnie to 120 mln zł. "Rynek wymaga od producentów dobrego wyrobu i jakości, a także dobrej ceny i krótkich terminów dostawy. Cieszę się, że w tym wyścigu wygrywają zarówno przedsiębiorcy jak i mieszkańcy gmin, w których funkcjonują strefy. Radość jest tym większa, gdy dotyczy reinwestycji. Świadczą o tym, że nasi przedsiębiorcy, doskonale sobie radzą, a my potrafimy stworzyć im odpowiednie warunki do rozwoju - komentuje Robert Żyliński, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA.

Firma Malow powstała w 1998 r. 60 proc. jej produkcji trafia na eksport, m.in. do krajów skandynawskich, Niemiec, Czech, do krajów nadbałtyckich, ale też do Kuwejtu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Z danych na koniec 2014 r. wynika, że w Suwalskiej SSE działa 91 firm, które zatrudniają 6,5 tys. osób i zainwestowały 2,1 mld zł. Strefa czeka na znaczne poszerzenie o 250 ha. Wniosek w tej sprawie został skierowany w listopadzie 2014 r. Decyzję podejmuje rząd. Ma powstać 8 nowych podstref w: Szczuczynie, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach, Czyżewie, Hajnówce, Narewce, Nowogrodzie i Sejnach. Trzy już istniejące ( Białystok, Suwałki i Grajewo) mają być powiększone. Są też plany na podstrefy w Zabłudowie, Ostrowi Mazowieckiej (Mazowieckie) oraz Olecku (Warmińsko-Mazurskie). Po powiększeniu strefa ma mieć powierzchnię 583 ha.

W 2015 r. SSSE wydała zezwolenia na działalność trzem firmom. Łącznie mają zainwestować w Suwałkach i Gołdapi (Warmińsko-Mazurskie) 22,6 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA