PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Mini magazyny na topie

 • Autor: PropertyNews.pl
 • 05 gru 2017 09:33

Mini magazyny na topie Fot. pixabay

Na Starym Kontynencie zrealizowano już 3 200 budynków typu self-storage. Oferują one łącznie 8,7 mln mkw. W Polsce segment mini magazynów jest wciąż w początkowej fazie rozwoju z dużym potencjałem wzrostu.

REKLAMA

Firma doradcza JLL wspólnie z FEDESSA przeanalizowała europejski i polski rynek obiektów typu self-storage, czyli samoobsługowych mini magazynów na wynajem, o powierzchni użytkowej mniej więcej od 1 do 10 metrów kwadratowych.

- Najbardziej rozwiniętym i dojrzałym rynkiem jest Wielka Brytania, gdzie zlokalizowanych jest prawie 44 proc. istniejących mini magazynów. Na podium znalazła się również Francja i Hiszpania, a każdy z tych krajów odpowiada za 11 proc. udziału w segmencie obiektów typu self-storage. Rosnącą popularność tego rynku w Europie potwierdza wysoki poziom wynajęcia, który w 2017 wyniósł średnio 81 proc. Najwyższe wyniki notują Węgry, Irlandia, Belgia i Dania, gdzie około 90 proc. dostępnej powierzchni pozostawało wynajęte - komentuje Jan Jakub Zombirt, dyrektor, dział doradztwa strategicznego, JLL.

Popyt na mini magazyny w Europie napędzają przede wszystkim osoby prywatne, które tylko w tym roku odpowiadają za 73 proc. wynajmu tych obiektów. W Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Irlandii udział ten jest bliski 60 proc., natomiast na rynkach nordyckich – w Finlandii, Danii i Szwecji osiągnął prawie 80 proc.  

Polska dopiero poznaje zalety mini magazynów

Polski rynek self-storage jest wciąż w początkowej fazie rozwoju. Nic w tym dziwnego - pierwsze nowoczesne projekty tego typu pojawiły się na rynku dopiero w latach 2010-2011.

Większość mini magazynów jest zlokalizowanych w największych polskich aglomeracjach, przy czym największa podaż występuje w Warszawie. Inne miasta, w których znajdziemy nowoczesną ofertę self-storage to Poznań, Wrocław, Szczecin, Katowice, Sosnowiec i Lublin. Na razie w naszym kraju działa zaledwie kilku profesjonalnych operatorów z tego segmentu. Trzech z nich - Less Mess, Kangu i Stokado - to właściciele więcej niż jednego obiektu. Ponadto, podstawowe usługi przechowywania oferują również firmy przeprowadzkowe, bądź osoby prywatne, jednak nie jest to produkt wyszczególniony w ofercie i często odbiega jakością od nowoczesnych mini magazynów.

Poziom wynajęcia w Warszawie to 90 proc.

Mimo, iż oferta w Polsce jest stosunkowo niewielka, największe sieci na rynku zapewniają najwyższy standard wynajmu. Magazyny self-storage spełniają oczekiwania zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych, a istniejąca powierzchnia jest obecnie prawie całkowicie wynajęta (za 60 proc.  wynajmu odpowiadają podmioty gospodarcze).

 • Gary 2018-02-14 11:17:37
  Potencjał jest i to duży. W Warszawie buduje się kolejny magazyn Kangu Self Storage.
 • Barbara 2018-02-12 10:31:19
  Też korzystam z usług Kangu. Mają bardzo miłą i pomocną obsługę. A gdzie będzie się mieścił ich drugi magazyn?
 • Lis 2017-12-29 12:46:42
  Akurat korzystam z usług Kangu Self Storage. W Warszawie otwierają swój drugi magazyn, co bardzo mi odpowiada ze względu na korzystniejszą lokalizację.

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA