PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ministerstwo Infrastruktury chce rozwijać transport w Ukrainie

  • Autor: PAP
  • 04 lut 2015 17:25

Sześć polsko-ukraińskich zespołów roboczych, w skład których wejdą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, rozpocznie wkrótce prace służące rozwojowi transportu na Ukrainie - poinformował w środę resort infrastruktury i rozwoju.

REKLAMA

Jak wyjaśniło Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, chodzi o robocze zespoły transportowe ds.: infrastruktury drogowej, transportu drogowego, kolejowego, lotniczego, morskiego i śródlądowego oraz przygotowania dokumentów strategicznych.

Powołanie polsko-ukraińskich zespołów jest efektem styczniowego spotkania szefowej MIR Marii Wasiak z ministrem infrastruktury Ukrainy Andrijem Piwowarskim. "Jednocześnie ich powołanie wypełnia zapisy Memorandum o porozumieniu w sprawie wsparcia strony ukraińskiej w obszarze dostosowania infrastruktury do standardów Unii Europejskiej, podpisanego w grudniu 2014 r. przez minister Wasiak i ukraińskiego ministra rozwoju regionalnego, budownictwa i gospodarki komunalnej Gennadija Zubko" - podkreślił resort.

"Chętnie dzielimy się swoimi doświadczeniami. Mogą okazać się one bardzo cenne dla naszych wschodnich sąsiadów. Transport to jeden z obszarów, który po wstąpieniu Polski do UE szybko zmienia się na lepsze. Widzimy w tym sektorze duży potencjał do współpracy z Ukrainą" - podkreśliła cytowana w komunikacie szefowa MIR.

W ramach zespołów roboczych eksperci z obu krajów będą rozmawiać m.in. o priorytetach rozwoju infrastruktury Ukrainy, mechanizmach finansowania reformy transportu czy harmonizacji regulacji z przepisami UE w tym zakresie.

O wsparciu Ukrainy, przede wszystkim w dziedzinie transportu, a także polityki regionalnej, mówiła już wcześniej PAP szefowa MIR. "Chcemy pomóc w przeprowadzeniu reform zwiększających efektywność zarządzania ukraińskimi regionami" - zaznaczyła Wasiak.

Minister oceniła wówczas, że Polska ma wiele do zaoferowania Ukrainie. "Polskie doświadczenia związane z transformacją gospodarki i reformą administracyjną mogą okazać się bezcenne dla naszych sąsiadów" - mówiła. Wyraziła też nadzieję, że podpisane memorandum przyczyni się do usprawnienia instytucji, ujednolicenia podstaw prawnych i wprowadzania efektywnych mechanizmów finansowych dla reformy sektora transportu na Ukrainie.

Dokument przewiduje m.in. wymianę doświadczeń, organizację wizyt studyjnych, szkoleń, konferencji oraz innych wydarzeń, które będą służyły przekazywaniu wiedzy z dziedziny legislacji i wykorzystywania pieniędzy unijnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA