PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Mirbud rośnie na magazynach

  • wnp.pl
  • 24 kwi 2017 09:06

Mirbud rośnie na magazynach Jerzy Mirgos, prezes i wiodący akcjonariusz spółki

Budownictwo drogowo-inżynieryjne oraz zlecenia dla deweloperów magazynowych dominują w przychodach Mirbudu. Portfel zamówień grupy na lata 2017-2018 opiewa na 1,6 mld zł, z czego na ten rok przypada ponad 700 mln zł.

REKLAMA

W 2016 r. Mirbud miał na poziomie skonsolidowanym 773,99 mln zł przychodów wobec 760,81 mln zł przed rokiem. Grupa odnotowała 21,48 mln zł zysku netto wobec 14,63 mln zł zysku rok wcześniej.

- Na osiągnięty w tym segmencie wynik wpływ miała przede wszystkim realizacja inwestycji w obszarze robót inżynieryjno-drogowych, które stanowiły blisko 60 proc. udziału w sprzedaży - skomentował Jerzy Mirgos, prezes i wiodący akcjonariusz spółki.

- Mirbud intensywnie rozwija współpracę z międzynarodowymi deweloperami powierzchni magazynowych, które corocznie zapewniają ok. 25 proc. przychodu spółki. Jestem przekonany, że nasza pozycja w tym segmencie będzie się w dalszym ciągu umacniać - dodał.

Spółka podała, że tegorocznym celem dla zależnego JHM Development jest osiągnięcie sprzedaży na poziomie 300 mieszkań. W perspektywie najbliższych kilku lat spółka planuje uruchomienie dużych projektów w aglomeracjach miejskich, m.in. w Bydgoszczy.

Mirbud podkreślił, że segment wynajmu to trzeci pod względem przychodów, ale pierwszy pod względem rentowności, obszar działalności grupy.

W tym obszarze spółki utrzymują rentowność na poziomie 40 proc. Na wynik w tym segmencie wpłynęło przede wszystkim Centrum Handlowe Marywilska 44, wspomagane wynikami spółek JHM 1 i JHM 2.

Prezes Mirgos zapowiedział, że uzyskiwany dotychczas stabilny dochód w tym segmencie w kolejnych latach zwiększy się dzięki rozpoczętej rozbudowie CH Marywilska 44, które w 2016 r. miało wskaźnik komercjalizacji na poziomie 95 proc.

- Uzyskana dzięki rozbudowie, powiększona o 20 proc. powierzchnia najmu centrum handlowego, przy zachowaniu kosztów stałych na obecnym poziomie przełoży się bezpośrednio zarówno na wzrost przychodów, jak i na znaczący wzrost rentowności - zapowiedział Mirgos.

Mirbud podał, że segment wystawowo-targowy grupy, czyli spółka Expo Mazury, zakończyła ubiegły rok niewielkim zyskiem na sprzedaży brutto wobec 1 mln straty w 2015 r.

Dodał, że w 2016 r. Expo Mazury ponad pięciokrotnie zwiększyły przychody. W tym roku na wynik tego segmentu znaczący wpływ będzie miała umowa z PARP na budowę stoiska dla Polski na międzynarodowych targach EXPO Astana.

- Chciałbym, abyście postrzegali państwo Mirbud i osiągane przez nas wyniki przez pryzmat działalności całej grupy, a nie jednej spółki. Nasza strategia zakłada dywersyfikację działalności na poszczególne spółki z grupy - zaznaczył Mirgos.

Dodał, że celem na najbliższe lata jest również sukcesywne obniżanie poziomu zadłużenia. W ubiegłym roku dało nam się zmniejszyć zadłużenie aktywów o 2 p.p.

- Systematycznie spłacamy zadłużenie Mirbudu na poziomie 20 mln zł rocznie, a w związku z planowanym zakończeniem budowy obwodnicy Inowrocławia i S3, a tym samym zakończeniem kredytowania tych inwestycji, w najbliższych latach ulegnie ono dodatkowemu obniżeniu - podsumował prezes.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA