PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Mniejsze rynki będą umacniać swoją pozycję na magazynowej mapie Polski

  • Autor: propertynews.pl
  • 24 paź 2016 17:01

Mniejsze rynki będą umacniać swoją pozycję na magazynowej mapie Polski Maciej Chmielewski, partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych

W Polsce jest już blisko 11 mln mkw. powierzchni magazynowej. O wyborze danej lokalizacji przez firmy produkcyjne decydują głownie dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej i bliskość ośrodków akademickich. Jak prognozują eksperci Colliers International, mniejsze rynki magazynowe dalej będą cieszyły się dużą popularnością, nadal umacniając swoją pozycję na magazynowej mapie Polski.

REKLAMA

Polski rynek magazynowy nadal wykazuje trend wzrostowy. W III kwartale tego roku oddano do użytku blisko 350 tys. mkw. powierzchni, w rezultacie czego na koniec września 2016 r. całkowite zasoby zbliżyły się do poziomu 11 mln mkw. – wynika z raportu Colliers International „Market Insights Rynek magazynowy” podsumowującego trzeci kwartał tego roku.

W miesiącach lipiec-wrzesień 2016 r. na polskim rynku magazynowym podpisano 133 umowy, w ramach których wynajęto w sumie ponad 930 tys. mkw. Stanowi to najwyższy kwartalny wynik od końca 2014 roku (ok. 960 tys. mkw. w IV kwartale 2014). Aktywność deweloperów utrzymała się na podobnym poziomie, co w analogicznym okresie poprzedniego roku (w III kwartale 2015 roku ukończono ok. 380 tys. mkw.).

Podaż

W III kwartale 2016 r. najwyższy poziom aktywności deweloperów został odnotowany na Górnym Śląsku. W tej lokalizacji oddano do użytkowania 86 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, co stanowiło ok. 25% całkowitej powierzchni wybudowanej w tym okresie w Polsce.

Wysokim poziomem podaży charakteryzowały się również rynek warszawski (74 tys. mkw. w sumie w trzech strefach), poznański (47 tys. mkw.) oraz krakowski (46 tys. mkw.). Nieznacznie mniejsza podaż odnotowana została na rynku wrocławskim i trójmiejskim.

Do największych obiektów magazynowych ukończonych w ciągu analizowanego kwartału należy zaliczyć Panattoni Park Kraków (34,5 tys. mkw.), kolejny budynek Segro Logistics Park Poznań Komorniki – BTS Tesco (30 tys. mkw.) jak również Panattoni Park Gdańsk II (24 tys. mkw.), czy Wrocław V (25 tys. mkw.).

Popyt

W analizowanym okresie odnotowany został znaczący wzrost popytu – o 35% w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 40% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Najwięcej powierzchni wynajęto na rynku Górnego Śląska, gdzie łącznie podpisano umowy 224 tys. mkw. Ponad 160 tys. mkw. wynajęte zostało na rynku szczecińskim (Zalando – 130 tys. mkw.).

Najemcy z sektora logistycznego mieli największy udział (20 proc.) w tworzeniu popytu w miesiącach lipiec-wrzesień. Warto zauważyć również wyjątkowo duży udział sektora e-commerce, który dzięki umowie podpisanej przez Zalando stanowi aż 14 proc.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA