PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Myślimy o rozwoju niezależnie od kryzysu - wywiad z Dorotą Jagodzińską-Sasson, MLP Group

  • Autor: Propertynews.pl
  • 18 gru 2011 21:02

Myślimy o rozwoju niezależnie od kryzysu - wywiad z Dorotą Jagodzińską-Sasson, MLP Group

W porównaniu z Europą Zachodnią w Polsce przedsiębiorcy uzyskują wyższe stopy zwrotu z inwestycji w centra logistyczne. Stosunkowo łatwo jest również pozyskać finansowanie, co wpływa na powstawanie kolejnych obiektów - przekonuje Dorota Jagodzińska-Sasson, członek zarządu MLP Group.

REKLAMA

Jak wygląda dziś rynek najemców powierzchni logistycznych?

Jeśli chodzi o najemców, najlepiej ma się branża motoryzacyjna. Kilka zapytań o wolną powierzchnię, które ostatnio mieliśmy, dotyczyło właśnie spółek z tego sektora.

Potwierdzeniem tej tezy jest raport firmy Jones Lang LaSalle, z którego wynika, że klienci z branży motoryzacyjnej zwiększają powierzchnie produkcyjne w parkach. Często zdarza się nawet, że likwidują produkcję w innych krajach i przenoszą się do Polski.

Może Pani podać konkretne przykłady?

Głownie firmy z Europy Zachodniej przenoszą produkcję do Polski. Dobrym przykładem jest jeden z naszych klientów, który w 2000 roku zaczynał działalność na 2 tys. mkw. w naszym parku Pruszków I. Dziś wynajmuje obiekt o powierzchni 13 tys. mkw., sukcesywnie przenosząc na teren naszego parku kolejne elementy swojej działalności. W przyszłości planuje zwiększyć powierzchnię o kolejne 3-4 tys. mkw. To dość duży wzrost w okresie 10 lat.

W przypadku powierzchni produkcyjnej mówimy o wynajmie na 10, czy nawet 20 lat. Jest to odmienny model od wynajmu powierzchni wyłącznie magazynowej, gdzie wynajmowane są wielkie, nawet kilkudziesięciotysięczne powierzchnie, ale na bardzo krótki okres czasu. Dlatego też bardzo chętnie wynajmujemy powierzchnię firmom produkcyjnym, bo mamy też jedne z największych i najbogatszych w Polsce doświadczeń w przygotowaniu obiektów pod kątem takich firm.

Klient z branży przemysłowej jest bardziej perspektywiczny?

Każdy klient jest dla nas istotny, jednak obiekty produkcyjne wymagają od nas o wiele większego zaangażowania. To są duże inwestycje typu „built to suit". Ze strony klienta przedsięwzięcie wymaga m.in. przeniesienia całej technologii, więc - siłą rzeczy, z uwagi na większe koszty - umowy podpisywane są na dłużej niż 3 czy 5 lat.

Czy obecna sytuacja na rynku jest już na tyle stabilna, że można spokojnie budować także obiekty spekulacyjne?

Powiedziałabym raczej, że sytuacja na rynku skłania do budowania obiektów na potrzeby konkretnych klientów. Tendencję tę kreują między innymi banki, które niechętnie finansują inwestycje spekulacyjne. Bezpieczniej jest inwestować w projekty długoletnie, które mają zabezpieczenie kredytowe w postaci umowy najmu.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA