PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Na rynku magazynów widać skutki dwóch fal kryzysu - relacja z sesji magazyny na Property Forum 2012

 • Autor: Propertynews.pl (Paulina Mroziak)
 • 20 wrz 2012 15:04

Na rynku magazynów widać skutki dwóch fal kryzysu - relacja z sesji magazyny na Property Forum 2012

Panel poświęcony rynkowi powierzchni magazynowych w Polsce zorganizowany w ramach Property Forum 2012 zdominowały takie tematy jak: wpływ kryzysu na kondycję branży w naszym kraju, ocena rynku i prognozy na najbliższe lata, plany inwestycyjne deweloperów, znaczenie rozwoju sektora handlu detalicznego i e-commerce, a także funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych.

REKLAMA

Przedstawiciele i eksperci pozytywnie ocenili rynek powierzchni magazynowych w I połowie br. Jednak są umiarkowanymi optymistami jeśli chodzi o prognozy.

- Nie należy spodziewać się drastycznych zmian - w tym poprawy sytuacji - na rynku nieruchomości magazynowych. Wśród najemców wyczuwa się niepewność co do podejmowania długoterminowych decyzji. Popyt generują firmy, które poszukują oszczędności - powiedział Robert Dobrzycki, partner zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią w Panattoni Europe. Jak podkreślił, na rynku powierzchni magazynowych w dalszym ciągu widać skutki dwóch ostatnich fal kryzysu. - Polska jest integralną częścią Europy i ciężko mówić, że jesteśmy „zieloną wyspą", gdyż - choć całkiem nieźle radzimy sobie na tle innych krajów - nasza kondycja zależy nierozerwalnie do Zachodniej Europy - powiedział.

Jego zdaniem obecnie polski rynek kształtują dwa podstawowe czynniki. - Widać falę konsolidacji firm oraz przenosin produkcji i całych przedsiębiorstw z Zachodu. Dużym zainteresowaniem cieszą się też strefy ekonomiczne. Oprócz niższych podatków - powodem takich decyzji są także atrakcyjne koszty pracy oraz siła robocza - komentował Robert Dobrzycki.

Jak podkreślił Craig Maguire, Managing Director, PointPark Properties, ogromny wpływ na rynek ma obecnie wielka konsolidacja handlu, dzięki której firmy remodelują łańcuch dostaw i redukują koszty w sektorze logistyki i magazynowania, co ma ogromny wpływ na ten rynek.

Zgodnie z danymi rynkowymi w I połowie 2012 r. na rynek trafiło więcej nowej powierzchni magazynowej niż w całym 2011 roku. Jednak Patrick Kurowski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych, CBRE Polska zauważa, że w I połowie roku zawsze budowanych jest więcej obiektów. - Ponadto wiele z projektów oddanych do użytku było rozpoczętych już dawno temu, ale kryzys spowodował wydłużenie procesów decyzyjnych - skomentował. Jak dodał, rok 2013 będzie czasem zmian na rynku, a jego głównym trendem będą krótkotrwałe umowy najmu.

 • matol 2015-05-13 11:22:57
  Ogólnie warunki do inwestowania są mega, ale też wszystko zależy od tego czy na rynku pojawią się odpowiednie środki. Póki ich nie ma, nawet trudno oczekiwać, że wydarzy się coś zaskakującego.
 • roger 2013-07-15 11:12:04
  A ja uważam, że akurat w magazynach sytuacja jest dobra - przecież ilość transakcji w tym roku jest duża. Piszecie o Jartomie - w ich bazie wiszą nawet magazyny ze stref ekonomicznych, okazji mnóstwo - kwestia ich wykorzystania....
 • regon 2013-01-15 11:53:39
  Nie rozumiem, jakie skutki? Akurat branża magazynów trzyma się doskonale - wyceny są niższe, to fakt, ale transakcji nie brakuje. Zresztą dla inwestorów to okazje, na takim magazynie - hale.jartom.com/nieruchomosci/Samodzielny-magazyn-z-reprezentacyjnym-biurem-Tychy-2729ahhs,61,hale,mt,s,0,,, można zbić niezłe pieniądze, wiedząc jak go zagospodarować.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA