PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Na rynku magazynowym padł rekord

  • Autor: propertynews.pl
  • 10 maj 2016 13:52

Na rynku magazynowym padł rekord Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL

W pierwszym kwartale 2016 r. na rynku nieruchomości magazynowych popyt brutto – uwzględniający przedłużenia istniejących umów – osiągnął poziom 680 tys. mkw., z czego na nowe umowy przypadło w sumie 374 tys. mkw. To najlepszy wynik zanotowany w pierwszym kwartale w ostatnich 10 latach i bardzo dobry prognostyk na pozostałą część roku - mówi Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

REKLAMA

Na rynku pojawiło się 418 tys. mkw.  nowej powierzchni, a co za tym idzie łączne zasoby powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyły 10 milionów mkw. Ten wynik umocnił nasz kraj na dziewiątym miejscu w Europie pod względem podaży. 

Porównując pierwszy kwartał tego roku z pierwszymi trzema miesiącami ubiegłego, liczba wynajętych powierzchnie jest o 100 tys. m kw. większa. Popularnością wśród wynajmujących cieszyły się Okolice Warszawy – 184 tys. mkw., Górny Śląsk – 142 tys. mkw. oraz Poznań – ponad 123 tys. mkw. Absolutnym rekordzistą jeśli chodzi o powierzchnię oddaną do użytku jest Panattoni Europe. Deweloper oddał do użytku ponad 280 tys. mkw.

Już w zeszłym roku ponad jedna trzecia powierzchni magazynowej trafiła do branży logistycznej. Po wynikach z aktualnego raportu JLL można wnioskować, że przed tym sektorem złote czasy. Już w pierwszym kwartale 2016 roku udział branży logistycznej w popycie netto wyniósł ponad 42 procent. Aktywna na rynku była też w ostatnim czasie branża lekkiej produkcji i sieci sklepów.

Deweloperzy pozostają bardzo aktywni. W budowie jest obecnie 640 tys. mkw. powierzchni magazynowo – przemysłowej, co plasuje sektor magazynowy za biurowym, ale przed segmentem centrów handlowych. Najwięcej magazynów powstaje w Poznaniu – 160 tys. mkw., okolicach Warszawy – 108 tys. mkw. oraz Polsce Centralnej – 106 tys. mkw.

- Zaskakujące są liczby dotyczące powierzchni budowanej, ponieważ aż 349 tys. mkw. to przestrzenie spekulacyjne, czyli budowane bez wiążących umów najmu. Jak pokazują nasze dane najwięcej spekulacyjnie buduje się w Poznaniu – ponad 80 tys. m kw., w Centralnej Polsce ponad 70 tys. m kw., a we Wrocławiu z kolei ponad 40 tys. mkw. -wyjaśnia ekspert.

Wskaźnik pustostanów na koniec marca wzrósł do poziomu 6,7 procent. To o 0,5 procenta więcej w porównaniu z danymi z końca ubiegłego roku. Wzrost współczynnika powierzchni niewynajętej spowodowany jest jednak oddaniem do użytku budynków budowanych spekulacyjnie. Duże zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową będzie nadal zachęcać deweloperów do realizacji projektów o takim charakterze. Sektorem, który z pewnością przyczyni się do dynamicznego rozwoju rynku magazynowego będzie e-commerce, a co za tym idzie zwiększy się zapotrzebowanie na powierzchnie wśród branży logistycznej. Analizują dane z raportu JLL można oczekiwać, że kolejne kwartały 2016 roku będą wykazywać coraz lepsze wyniki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA