PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nadchodzi czas małych i średnich miast

  • Autor: PAP
  • 19 maj 2017 08:10

Nadchodzi czas małych i średnich miast Fot. Fotolia

Inwestorzy zagraniczni coraz częściej korzystają z oferty małych i średnich miast - uważają uczestnicy czwartkowego spotkania Regionalnych Centrów Obsługi Inwestora i Eksportera w Opolu.

REKLAMA

Zdaniem Szymona Ogłazy, wicemarszałka województwa opolskiego, miejsce ogólnopolskiego spotkania wybrano nieprzypadkowo. "Mamy doskonałą kadrę, czego potwierdzeniem jest uzyskanie pierwszej lokaty w skali kraju podczas ubiegłorocznej certyfikacji naszej placówki.

W ciągu ostatnich lat dzięki nowym inwestorom powstawało w regionie od 2,5 do 3 tysięcy nowych miejsc pracy rocznie. Patrząc na ilość projektów, jakie do tej pory przepracowano w naszym regionie, 2017 rok powinien być równie dobry. Wszystko wskazuje na to, że nadszedł dobry czas także dla regionów oddalonych nieco od wielkich ośrodków jak Warszawa, Katowice czy Wrocław" - powiedział Ogłaza.

Samorządowiec wskazywał także na potencjał, który czeka na potencjalnego inwestora w takich regionach jak opolski. "Tereny przy dużych ośrodkach miejskich są już na wyczerpaniu. Tymczasem u nas na inwestorów czeka około 700 ha wolnej przestrzeni, a dzięki autostradzie A4 i bogatej sieci kolejowej, region ma doskonałe połączenia z europejskim systemem transportowym. Jeżeli do tego dodamy wykształconych, obytych ze standardami pracy w Niemczech i Holandii potencjalnych pracowników, to należy tylko oczekiwać sukcesów" - podkreślił wicemarszałek.

Podobnego zdania był ekspert z firmy zajmującej się inwestorami zainteresowanymi lokalizacjami w Polsce. Jego zdaniem, coraz większe znaczenie mają tereny, gdzie nie tylko można znaleźć odpowiednie tereny z dostępem do infrastruktury, ale i wykwalifikowanych pracowników. Coraz częściej pracodawcy z zagranicy są zainteresowani zatrudnieniem w swoich zakładach na terenie Polski naszych rodaków znających język niemiecki lub języki państw skandynawskich.

Monika Zdrojek z departamentu rozwoju regionalnego Państwowej Agencji Inwestycji i Handlu w rozmowie za największy problem w ściąganiu kolejnych inwestorów uznała niedostateczny dostęp do szlaków komunikacyjnych.

"Jeżeli chodzi o kadrę obsługującą potencjalnych inwestorów, nie mamy czego się wstydzić. To jest grupa doskonałych fachowców. Gorzej sprawa wygląda z dostępem do terenów, które mogą zaoferować potencjalnym inwestorom. Widać to po decyzjach o lokalizacji kolejnych zakładów w ciągu autostrad A4 i A2. Jest to szczególnie ważne dla firm z branży motoryzacyjnej, elektronicznej czy biotechnologii. Widzimy jednak rosnącą potrzebę na specjalistów, których z kolei zapewniają ośrodki akademickie. To dobry prognostyk, bo świadczy o tym, że firmy zagraniczne są zainteresowane uruchomieniem w polskich filiach także działów badawczych, których praca pozytywnie wpływa na całą gospodarkę naszego kraju" - powiedziała Zdrojek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA