PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nadciąga kolejna rewolucja przemysłowa

  • Autor: Propertynews.pl
  • 22 lut 2017 09:25

Nadciąga kolejna rewolucja przemysłowa Tom Listowski

Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield zatytułowanego „Manufacturing Risk Index” wynika, że w sektorze przemysłowym zachodzą duże zmiany, które będą miały daleko idące konsekwencje dla przedsiębiorstw produkcyjnych na całym świecie.

REKLAMA

W corocznym raporcie dotyczącym sektora przemysłowego przeanalizowano wpływ ryzyka politycznego, gospodarczego, technologicznego i środowiskowego na ocenę portfeli nieruchomości i wybór lokalizacji przez najemców. Raport zawiera ranking Lokalizacji Dojrzałych obejmujący 30 państw o największej produkcji przemysłowej oraz ranking najbardziej atrakcyjnych Lokalizacji Wschodzących, które mogą zaoferować firmom produkcyjnym niższe koszty prowadzenia działalności.

Kraje regionu Azji i Pacyfiku nadal dominują wśród najlepszych miejsc do lokowania działalności produkcyjnej – w rankingu Lokalizacji Dojrzałych zajęły aż siedem miejsc z pierwszych piętnastu. Malezja jest nadal najbardziej atrakcyjną lokalizacją świata. W porównaniu z ubiegłym rokiem Kostaryka awansowała o cztery miejsca zostając liderem zestawienia Lokalizacji Wschodzących. Zawdzięcza to coraz szybszemu wzrostowi, który wynika z rosnącego wolumenu bezpośrednich inwestycji zagranicznych zarówno w sektorze zaawansowanych technologii produkcyjnych, jak i produkcji lekkiej.

Z raportu firmy Cushman & Wakefield wynika, że w minionych 12 miesiącach sytuacja na rynku europejskim znacząco się nie zmieniła. Jednak wpływ decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej na taryfy celne i wymianę handlową będzie istotnym wyzwaniem dla sektora przemysłowego. Osłabienie funta przyczyniło się do ożywienia gospodarki brytyjskiej, a wynik referendum w sprawie Brexitu nie spowodował relokacji czy zamykania nowoczesnych zakładów produkcyjnych na terenie Wielkiej Brytanii.

Brak inwestycji kapitałowych w zakłady produkcyjne częściowo hamuje rozwój sektora przemysłowego w perspektywie krótkoterminowej, co wpływa na decyzję firm dotyczącą szybkiej zmiany lokalizacji. Jednak w perspektywie średnioterminowej niezbędne będzie zrewidowanie podejścia do wyboru lokalizacji. Sektor przemysłowy wchodzi obecnie w erę określaną przez firmę doradczą McKinsey mianem czwartej rewolucji przemysłowej (Industry 4.0), w której większy nacisk kładzie się na wykorzystywanie innowacyjnych technologii. Zdaniem ekspertów firmy Cushman & Wakefield w przyszłości wzrośnie znaczenie różnorodnych kryteriów przy podejmowaniu decyzji.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA