PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Najlepszy pod względem popytu początek roku w historii polskiego sektora magazynowego

  • Autor: propertynews.pl
  • 07 maj 2015 12:48

Najlepszy pod względem popytu początek roku w historii polskiego sektora magazynowego Patrick Kurowski, dyr. Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych, CBRE

Rok 2015 r. w sektorze powierzchni przemysłowych i magazynowych zaczął się bardzo dobrymi wynikami, pokazuje najnowszy raport „Poland Industrial MarketView Q1 2015”, przygotowany przez ekspertów CBRE. O aktywności deweloperów oraz sytuacji najemców mówi Patrick Kurowski, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych, CBRE.

REKLAMA

W minionych trzech miesiącach br. mieliśmy do czynienia z bardzo wysoką aktywnością najemców, był to najlepszy pod kątem popytu początek roku w historii polskiego sektora powierzchni magazynowych i przemysłowych. W pierwszym kwartale zawarto umowy o łącznej powierzchni 640 000 mkw., co jest wynikiem aż o 30 proc. lepszym niż w analogicznym okresie 2014 r., a także był to jeden z trzech najsilniejszych kwartałów od 2000 roku. Dodatkowo tylko w 1 kwartale oddano do użytku 270.000 mkw. nowej powierzchni. W związku z tym możemy powiedzieć, że początek roku rozpoczął się bardzo dobrze dla rynku, spodziewamy się również, że nadchodzące miesiące będą bardzo dynamiczne pod kątem rozwoju tego sektora.

W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy wzrost aktywności deweloperów, która jest reakcją na spadające wskaźniki pustostanów. Wskaźnik powierzchni niewynajętych na koniec 1 kw. 2015 wynosił 5,6 proc., oznacza to spadek o 5 proc. w porównaniu rok do roku (10,7 proc. w 1. kw. 2014 r.). Ograniczona dostępność powierzchni i duże zainteresowanie ze strony najemców powodują, że deweloperzy chętnie podejmują nowe inwestycje. Dodatkowo, wielu inwestorów poszukuje możliwości lokowania kapitału w Polsce, są oni zainteresowani inwestycjami w obiekty magazynowe i przemysłowe. Ze względu na ograniczoną podaż produktów inwestycyjnych, deweloperzy mogą skorzystać z atrakcyjnych warunków finansowania na nowe projekty.

W kolejnych miesiącach możemy spodziewać się większej ilości takich projektów. Będą one powstawać zarówno w sprawdzonych lokalizacjach, charakteryzujących się dobrze rozwiniętą infrastrukturą drogową, jak też na terenach, które dysponują najmniejszym zasobem wolnej powierzchni. Obecnie jednym z takich regionów jest Wrocław budowy nowego obiektu spekulacyjnego o powierzchni ok. 19.000 mkw., wchodzącego w skład Prologis Park Wrocław V.

Najemcy są w bardzo dobrej pozycji negocjacyjnej, czynsze umowne pozostają na stabilnym poziomie, dodatkowo deweloperzy proponują nadal atrakcyjne zachęty dla najemców, szczególnie w nowych lokalizacjach.

Do ważnych aspektów należy ożywienie aktywności deweloperskiej na Wschodzie Polski. W 1. kw. 2015 r. rozpoczęto budowę Panattoni Park Rzeszów o docelowej powierzchni ok. 39.000 mkw. Zakończenie pierwszego etapu budowy (28.000 mkw.) zaplanowano na 3. kw. 2015 r. Dodatkowo, deweloperzy obecni w regionie – MLP Group i Goodman planują dalszą ekspansję w obrębie obiektów: Millenium Logistic Park Lublin, Goodman Lublin Logistics Centre.

 

                                     

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA