PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Najważniejszymi najemcami powierzchni magazynowych pozostali operatorzy logistyczni

  • Autor: JLLS
  • 09 lut 2012 11:36

Najważniejszymi najemcami powierzchni magazynowych pozostali operatorzy logistyczni

W 2011 roku najważniejszymi najemcami powierzchni magazynowych w Polsce byli operatorzy logistyczni. Firmy z tej branży wynajęły ponad 468 tys. mkw., co stanowiło 28 proc. rynku. Istotnym graczem były również przedsiębiorstwa branży elektronicznej - 271 tys. mkw. Duże zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe zgłaszała również branża spożywcza (176 tys. mkw.) oraz sieci handlowe (169 tys. mkw.) - wynika z raportu firmy Jones Lang LaSalle „2011: Rynek powierzchni magazynowych w Polsce".

REKLAMA

Rynek powierzchni magazynowych w Polsce wyszedł już z zapaści, która zahamowała jego rozwój w latach 2009-2010. O powrocie koniunktury świadczy zarówno rekordowa wielkość popytu, jak i rosnąca aktywność deweloperów.

Bardzo pozytywnym symptomem, świadczącym o powrocie rynku magazynowego na ścieżkę intensywnego rozwoju był fakt, że znów budowano wiele nowych obiektów. W roku 2011 podaż powierzchni magazynowej w Polsce powiększyła się o 371 tys. mkw.

Co ważne, deweloperzy powrócili do inwestycji spekulacyjnych, które praktycznie zanikły na rynku po kryzysowym 2009 roku. Choć w 2011 roku projekty bez wcześniejszego zabezpieczenia umową najmu były prowadzone na niewielką skalę, to sam fakt ich ponownego pojawienia się jest dowodem na to, że deweloperzy zaczęli z pewnym optymizmem patrzeć w przyszłość.

Na koniec 2011 roku na etapie budowy znajdowały się magazyny o łącznej powierzchni 354 tys. mkw., czyli niemal tyle, co wybudowano w całym 2011 roku. Ta wielkość pozwala już dziś prognozować, że również w 2012 roku rynek wzbogaci się o znaczącą ilość nowej powierzchni.

Mimo rosnącej liczby nowych inwestycji, ilość dostępnej powierzchni w Polsce malała. Pod koniec 2011 roku potencjalni najemcy mogli wybierać pośród 754 tys. mkw. powierzchni magazynowej dostępnej od zaraz. Wskaźnik dostępnej powierzchni wyniósł 11,5 proc. Dla porównania, pod koniec 2010 roku w Polsce niewynajęte pozostawało prawie 1 mln mkw. a wskaźnik pustostanów wynosił 15 proc.

- Zarówno najemcy, jak i deweloperzy będą dobrze wspominać poprzedni rok. Rekordowa wielkość popytu i znacząca ilość budowanych i planowanych inwestycji pozwoliły wyjść z marazmu, który był widoczny na rynku od 2009 roku. Te wskaźniki są również dobrym prognostykiem na rok 2012. Jedyne poważne zagrożenie to niepewna sytuacja w Unii Europejskiej. Jeśli Polska przejdzie suchą stopą przez europejską recesję, to rynek magazynowy powinien mieć przed sobą dobry rok - komentuje Tomasz Mika, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych firmy Jones Lang LaSalle.

Zobacz cały raport: 2011: Rynek powierzchni magazynowych w Polsce

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • majus 2012-02-16 12:55:34
    To dla nich nieruchomości magazynowe są najbardziej niezbędne. W wyszukiwarce Jartomu wciąż widzę mnóstwo ofert Panattoni i ProLogis. Polska wciąż ma wiele nowoczesnych magazynów do zagospodarowania, więc znajdzie się miejsce dla każdej firmy.

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA