PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Największy kontenerowiec na świecie cumuje w gdańskim porcie

  • Autor: PAP
  • 28 cze 2017 17:39

Największy kontenerowiec na świecie cumuje w gdańskim porcie fot. Fotolia

21 tys. 413 kontenerów 20-stopowych może zabrać na pokład największy obecnie statek kontenerowy na świecie OOCL Hong Kong, który w środę zacumował w terminalu DCT w Gdańsku. Jednostka o długości prawie 400 jest w dziewiczym rejsie.

REKLAMA

"Terminal kontenerowy DCT jest jedynym terminalem nad Bałtykiem mogącym obsługiwać tak duże jednostki kontenerowe" - powiedział podczas uroczystości z okazji zawinięcia do portu w Gdańsku największego obecnie statku kontenerowego na świecie prezes zarządu DCT Gdańsk Cameron Thorpe. Zwrócił uwagę, że "wielkość statku wskazuje na rozmiar i skalę światowej wymiany handlowej oraz jak ważne jest dla każdego kraju, aby w tym handlu uczestniczyć".

Zaznaczył, że dzięki połączeniom kolejowym z oferty linii oceanicznych zawijających do Gdańska może korzystać coraz więcej konsumentów i przedsiębiorców poza Polską. "Część Europy, która w coraz większym stopniu obsługiwana jest przez DCT Gdańsk, charakteryzuje się największą dynamiką wzrostu gospodarczego na całym kontynencie" - dodał. "DCT jest bramą do krajów Europy Środkowo-Wschodniej" - podkreślił.

Uczestniczący w uroczystości wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski powiedział, że "to jest fantastyczny dzień nie tylko dla portu i Gdańska, ale dla całej polskiej gospodarki morskiej, bo (…) ten statek pokazuje, że w Polsce potrafimy przyjąć i rozładować największe statki na świecie". "O sile ekonomicznej państw świadczy to, że mają miejsce, z którego mogą wysyłać w świat towary i mogą też przyjąć towary" - argumentował. Zapewnił, że polski rząd "będzie rozwijał infrastrukturę dostępową do polskich portów zarówno od strony lądu jak i od strony morza".

Dyrektor zarządzający na Polskę armatora OOCL Alina Mach powiedziała, że OOCL Hong Kong będzie regularnie pływał na trasie Azja-Europa w ramach serwisu LL1 i zawijał także do Gdańska. Armator OOCL jest częścią Ocean Alliance, skupiającego też linie żeglugowe APL, CMA-CGM, COSCO, Evergreen i współpracującego z DCT Gdańsk.

Podała, że serwis LL1 jest obsługiwany przez 11 statków, z których sześć należy do OOCL. "To, że będą to największe jednostki i będą one przypisane do tego serwisu świadczy o zaangażowaniu firmy w rynek polski" - zaznaczyła. Statki serwisu będą zawijać do Gdańska co tydzień, w każdy wtorek i wypływać w czwartek. Na trasie do Polski kontenerowce zawijają m.in. do portów: Shanghai, Ningbo, Xiamen, Yantian i Singapore.

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA