PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nie tak szybko transport dronem - opóźnione prace ustawodawcze

  • wnp.pl
  • 23 lis 2017 07:47

Nie tak szybko transport dronem - opóźnione prace ustawodawcze Fot. Shutterstock

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, władz krajowych i przemysłu przyjęli dziś Deklarację helsińską, której celem jest określenie zasad bezpiecznych operacji z użyciem dronów, w tym do celów transportowych. Mają one wejść w życie do 2019 roku.

REKLAMA

W deklaracji wzywa się wszystkie zainteresowane strony do równoległej pracy i maksymalnej współpracy w trzech priorytetowych obszarach dla całego sektora.

Są nimi:

- określenie wymogów prawnych dla dronów i operacji wykonywanych z ich użyciem, zapewnienie bezpiecznego wykorzystania przestrzeni powietrznej (do wysokości 150 metrów) oraz opłacalnych usług. Za pierwszy krok w tym kierunku oczekuje się „pilnego rozpoczęcia międzyinstytucjonalnych negocjacji Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wniosku KE z grudnia 2015 r.” (o ustanawianiu ram unijnych dla dronów);

- dalsze inwestycje w demonstratory i długoterminowe projekty R&D, których efektem będą rozwiązania i aplikacje sprawiające, że drony będą bardziej autonomiczne i będą mogły poruszać się w „gęstniejącym ruchu powietrznym”. Unia Europejska uruchomiła niedawno szereg zaproszeń do składania wniosków o dofinansowanie projektów, które mają sprostać tym wyzwaniom. Będą one uruchomione w 2018 roku;

- opracowanie standardów ustawienia efektywnych procedur, które będzie też można dostosować do szybko zmieniających się cyfrowych technologii dronów i zarządzania przestrzenią powietrzną.

KE przypomina, że w grudniu 2015 r. zaproponowała utworzenie unijnych ram dla eksploatacji dronów jako części strategii rozwoju lotnictwa. Przedstawiła też wniosek ustawodawczy, który pozwoliłby ustanowić przepisy techniczne i normy.

Od Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich UE oczekuje się teraz osiągnięcia porozumienie w tej sprawie, „tak szybko, jak to możliwe”.

Równolegle prace nad normami technicznymi dla dronów prowadzi Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Jej konsultacje z państwami członkowskimi i przemysłem trwają od 2015 r.

Oczekuje się, że projekty przepisów technicznych powstaną na początku 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA