PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nie tylko Daimler… Polscy inwestorzy też są potrzebni - przeczytaj relację z sesji Property Forum

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 wrz 2016 12:36

Nie tylko Daimler… Polscy inwestorzy też są potrzebni - przeczytaj relację z sesji Property Forum Uczestnicy sesji „Polska wyprzedza konkurencję, ale liderem już nie jest”

Nie da się zbudować silnej gospodarki wyłącznie na zagranicznych inwestorach. Aktywność polskich podmiotów też jest potrzebna – uważają paneliści sesji „Polska wyprzedza konkurencję, ale liderem już nie jest”, zorganizowanej podczas Property Forum 2016.

REKLAMA

Aż 95 proc. zagranicznych firm, które są obecne w Polsce, ponownie wybrałaby nasz kraj na miejsce inwestycji. - To pokazuje, że inwestorzy już tu się zadomowili i chcą dalej inwestować – tłumaczył członek rady nadzorczej PAIiIZ i były p.o. prezesa PAIiIZ, Bartłomiej Pawlak.

O ile nasz kraj jest dość pozytywnie oceniany przez firmy, które już są tu obecnie, o tyle rywalizacja o nowe podmioty nie zawsze jest skuteczna. - Inwestorzy zanim podejmą decyzję o wejściu do danego kraju, tworzą krótką listę dwóch-trzech państw. Polska najczęściej rywalizuje z Czechami – tłumaczył Peter Bečár, Managing Director CEE, P3 Logistic Parks.

Niestety, w tej rywalizacji Czechy mają często lepszą ofertę od Polski. - Czechy już w latach 90. stworzyły instytucje, które przyciągały inwestorów. To kraj bardzo dobrze zlokalizowany, od zawsze kojarzony z przemysłem – dodał Bečár.

W polskim kontekście problematyczny jest również klimat do inwestowania. - To nie tylko podejście rządu, ale i całego sektora prywatnego. W tym zakresie Czechy zrobiły naprawdę świetną pracę – komentował.

Nowy czy stary, który inwestor lepszy?

- Łatwiej nam rozmawiać z inwestorami, którzy już są obecni w Polsce, niż z tymi, którzy dopiero wchodzą i testują polski rynek – tłumaczył Bartłomiej Pawlak.

Jak dodał, w Polsce jest już wiele firm, które w ciągu ostatnich lat zainwestowały swoje środki m.in. w projekty typu BPO/SSC. - Te firmy, ich zarząd, często już wypełniony Polakami, dochodzi do wniosku, że ich procesy są już tu tak bardzo zaawansowane, że można zrobić więcej - tłumaczył.

Znane są już przypadki firm, które wewnętrznie chcą rozwijać się w Polsce. - Polski zarząd tych firm rywalizuje w ramach struktur z innymi krajami grupy, by to właśnie do Polski dotarły nowe inwestycje - dodał.

Dużym problemem polskiej gospodarki jest jednak brak inwestorów krajowych. - Mamy w Polsce duży problem ze zmobilizowaniem inwestorów, by wydawali swoje pieniądze na nowe projekty. Trudno mi sobie wyobrazić walkę o zagraniczne firmy, jeśli w Polsce nie inwestują podmioty krajowe – komentował ekonomista, Janusz Jankowiak.

Czy zachęty mogą tu być najlepszym rozwiązaniem? Zdaniem Jankowiaka niekoniecznie. - Jeśli dajemy zbyt duże zachęty zagranicznym inwestorom, to dyskryminujemy naszych, lokalnych – dodał.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA