PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nieprzerwanie dobra passa na rynku magazynowym

  • Autor: propertynews.pl
  • 06 lip 2015 16:17

Nieprzerwanie dobra  passa na rynku magazynowym Patrick Kurowski, dyr. Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych, CBRE

Rok 2015 rozpoczął się bardzo dobrymi wynikami na rynku nieruchomości przemysłowych i logistycznych w regionie EMEA. W 1 kw. 2015 r. na większości rynków regionu zaobserwowano znaczący wzrost popytu w relacji do analogicznego okresu w ubiegłym roku - wynika z najnowszego raportu CBRE.

REKLAMA

Szczególnie dynamiczny wzrost zainteresowania najmem powierzchni przemysłowych i magazynowych odnotowano w Holandii i Francji oraz na kluczowych rynkach regionu CEE. Istotny wzrost popytu zauważono także w Irlandii i Hiszpanii, co świadczy o stopniowej poprawie koniunktury na tych rynkach.

- 1 kw. 2015 r. był najlepszym rozpoczęciem roku w całej historii rynku przemysłowo-logistycznego w Polsce. W 1 kw. odnotowaliśmy łączny popyt na poziomie ok. 640 tys. mkw., co oznacza wzrost aż o 30 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2014 r. Przedłużenia dotychczasowych umów stanowiły jedynie 30 proc. łącznego popytu w 1 kw. 2015 r., natomiast pozostała część przypadła na nowe umowy i ekspansje. – mówi Patrick Kurowski, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych, CBRE – Wyniki na rynku przemysłowo-logistycznym w Polsce po pierwszym kwartale odzwierciedlają dobrą kondycję całego regionu EMEA. Szacujemy, że wysoki popyt na powierzchnię magazynową będzie nam towarzyszyć także w kolejnych kwartałach 2015 r. -  dodaje.

W 1 kw. 2015 r. zdecydowaną większość popytu w regionie EMEA generowały firmy świadczące usługi logistyczne, jednak duże zainteresowanie powierzchnią magazynową odnotowano również w sektorze firm handlowych. Dynamiczny rozwój branży e-commerce w dalszym ciągu pozostaje ważnym czynnikiem napędzającym rozwój rynku. W niektórych regionach Polski, Czech i Słowacji istotną rolę odgrywa także sektor motoryzacyjny.

Oczekuje się, że rosnący popyt na powierzchnię przemysłowo-magazynową będzie w przyszłości powodował coraz bardziej zauważalny wzrost stawek czynszowych na rynkach europejskich.

W 1 kw. 2015 r. zaobserwowano lekki spadek poziomu pustostanów. Obecnie na większości dojrzałych rynków regionu EMEA współczynniki pustostanów wynoszą znacznie poniżej 10 proc. W regionie CEE i krajach Beneluksu średnie wskaźniki powierzchni niewynajętej kształtują się na poziomie ok. 6 proc.

- Na polskim rynku przemysłowo-logistycznym od dłuższego czasu obserwowaliśmy systematyczny spadek poziomu pustostanów. Na koniec 1 kw. 2015 r. średni wskaźnik powierzchni niewynajętej dla Polski osiągnął bardzo niski poziom 5,6 proc. i w rezultacie obniżył się aż o 5 pp. w relacji do 1 kw. ubiegłego roku. Teraz nadszedł czas, aby ten trend odwrócić i poszerzyć ofertę powierzchni magazynowych na wynajem. Na koniec 1 kw. 2015 r. w budowie znajdowało się aż 600 tys. mkw. na terenie całej Polski - komentuje Patrick Kurowski.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA