PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nieruchomości magazynowe pozostaną na celowniku funduszy inwestycyjnych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 31 gru 2012 09:25

Nieruchomości magazynowe pozostaną na celowniku funduszy inwestycyjnych

Duże zakupy inwestycyjne w sektorze nieruchomości magazynowych w 2012 roku świadczą o dążeniu funduszy, które już posiadają obiekty biurowe i handlowe, do dywersyfikacji portfela. W 2013 roku Polska, obok takich krajów jak Niemcy, Wielka Brytania i Francja, będzie nadal wiodącym rynkiem inwestycyjnym w Europie - uważa Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE.

REKLAMA

W 2012 roku inwestorzy chętnie lokowali kapitał w nieruchomości komercyjne w Polsce. Z czego wynika to zainteresowanie i czy taka sytuacja utrzyma się?

Dzięki stabilnej sytuacji ekonomicznej Polska pozostaje nadal liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Pozytywne prognozy dotyczące wzrostu gospodarki oraz dostępności dobrych produktów inwestycyjnych sprawiły, że na przestrzeni ostatnich lat inwestorzy chętnie lokowali swój kapitał w nieruchomości komercyjne w naszym kraju.

Przewidujemy, że w 2013 roku Polska, obok takich krajów jak Niemcy, Wielka Brytania i Francja, będzie nadal wiodącym rynkiem inwestycyjnym w Europie.

Zainteresowanie inwestorów dotyczyło m.in.  nieruchomości magazynowo-logistycznych. W czym tkwi siła tych obiektów?

CBRE była doradcą przy dwóch kluczowych transakcjach w sektorze nieruchomości logistycznych. Firma doradzała Hines Global REIT przy kupnie portfolio nieruchomości magazynowych firmy Prologis (6 nieruchomości), a także przy sprzedaży Panattoni Park Ożarów i Panattoni Park Pruszków firmie RREEF Real Estate. Przedmiotem tej ostatniej transakcji były nowoczesne parki magazynowe najwyższej jakości, składające się z czterech budynków o łącznej powierzchni 81 330 mkw.

Tak duże zakupy inwestycyjne w sektorze nieruchomości magazynowych świadczą o dążeniu funduszy, które już posiadają nieruchomości biurowe i handlowe, do dywersyfikacji portfela. Warto pokreślić także fakt, że w tych transakcjach w nowych rolach pojawili się zarówno sprzedający jak i kupujący.

Sprzedający (znani deweloperzy) poszukują funduszy na zakup gruntów pod nowe inwestycje, kupujący (m.in. znani deweloperzy jak Hines) dywersyfikują swoją działalność na polskim rynku, prowadząc ekspansję w nowych obszarach.

Czy polski rynek nieruchomości logistycznych oferuje jeszcze dużą liczbę atrakcyjnych produktów inwestycyjnych?

Polska oferuje wiele atrakcyjnych produktów inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych. W 2013 roku zostanie ukończona budowa wielu obiektów komercyjnych i dla wielu z nich kolejną fazą cyklu życia inwestycji będzie sprzedaż przez dewelopera.

Również niektóre z zamkniętych funduszy inwestycyjnych będą sukcesywnie sprzedawać swoje aktywa.

Obecnie na polskim rynku na sprzedaż wystawione są dwa portfele nieruchomości logistycznych oraz kilka pojedynczych nieruchomości. Przewidujemy, że ten sektor rynku nadal będzie cieszył się zainteresowaniem inwestorów.

Zainteresowanie rynkiem inwestycyjnym w Polsce napływa z wielu krajów, jednak pod względem wartości transakcji to kapitał niemiecki oraz fundusze z USA i Wielkiej Brytanii wiodą prym.

Dziękuję za rozmowę
Małgorzata Burzec-Lewandowska

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • migal 2013-01-08 12:43:48
    Nieruchomości magazynowe po prostu przynoszą zyski. Zobaczcie - jartom.pl/szczegoly-new.asp?ID=120626842&obiekt=oMagazyny Jartom po raz kolejny ma dobrą ofertę na hale Panattoni. Właśnie na takie inwestycje rzeczywiście jest sens stawiać.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA