PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowe rynki na celowniku deweloperów magazynowych

  • Autor: propertynews.pl
  • 09 lis 2016 14:19

Nowe rynki na celowniku deweloperów magazynowych Renata Osiecka, partner zarządzająca Axi Immo Group

Wolumen podaży na rynku magazynowo-produkcyjnym w trzecim kwartale 2016 r. zbliża się do 11 mln mkw. Deweloperzy budują dużo i przygotowują pierwsze projekty na nowych rynkach - pokazuje najnowszy raport przygotowany przez AXI Immo.

REKLAMA

Popyt

W III kwartale 2016 r. odnotowano wyjątkowo dużą aktywność najemców na rynku nieruchomości magazynowych – w przeciągu 3 miesięcy łącznie zawarto transakcje o wolumenie ponad 960 tys. mkw. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku jest to wynik wyższy o 76 proc. Szczególnie dużo umów najmu wraz z rozszerzeniami podpisano  w Warszawie ( ok. 234 tys. mkw. ), na Górnym Śląsku (225 tys. mkw.) oraz w Szczecinie (160 tys. mkw.).

Największe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe w miesiącach lipiec – wrzesień zgłaszali operatorzy logistyczni. Od początku roku, podpisali oni kontrakty na 850 tys. mkw. powierzchni magazynowej, co stanowi 43 proc. popytu brutto. Nieprzerwanie od 2 lat obserwowany jest duży wpływ firm z sektora e-commerce, które także w III kwartale br. zgłaszały znaczące zapotrzebowanie (w tym największa umowa Zalando na 130 tys. mkw. w regionie Szczecina) oraz podnosiły aktywność operatorów logistycznych. Do najaktywniejszych najemców należą także firmy z sektorów: FMCG (13 proc. popytu brutto) oraz budownictwa (11 proc. popytu brutto).

Wśród największych kontraktów znalazły się inwestycje BTS: - realizowany przez firmę Goodman na rynku szczecińskim projekt dla Zalando (130 tys. mkw.) oraz na Górnym Śląsku dla IFA Rotorion (34 tys. mkw.) i Toy Story (27 tys. mkw.) - realizowane przez Panattoni, oraz ekspansja Jysk w Centralnej Polsce (20 tys. mkw. w Logistic City).

Duże transakcje najmu dla gigantów e-commerce, wzrost biznesu w sektorze logistycznym oraz ekspansje i relokacje firm z branży FMCG i produkcyjnych sprawiają, że na koniec br. możemy oczekiwać pobicia kolejnego rekordu po stronie popytu. Wolumen transakcji na rynku najmu na poziomie 2,7 do 3  mln mkw., a takiego wyniku możemy spodziewać się na koniec roku, jest porównywalny z rezultatami na dojrzałych rynkach, takich jak francuski czy brytyjski. Polski rynek magazynowy jest nie tylko liderem regionalnym, ale również znaczącym rynkiem w skali Europy - komentuje Renata Osiecka, partner zarządzająca AXI Immo.

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA