PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

O kredyt deweloperski nie będzie łatwo - wywiad z Kariną Trojańską z Panattoni

  • Autor: Propertynews.pl
  • 25 sty 2012 11:48

O kredyt deweloperski nie będzie łatwo - wywiad z Kariną Trojańską z Panattoni

Sektor bankowy bardzo ostrożnie podchodzi do kredytowania nowych projektów deweloperskich. Zdaniem Kariny Trojańskiej, Financing & Operating Officer w Panattoni Europe, w 2012 roku nie należy spodziewać się znaczącej poprawy warunków finansowania, a najtrudniejszym aspektem w przypadku kooperacji „deweloper - bank" jest długi czas trwania procesu pozyskiwania środków na realizację inwestycji.

REKLAMA

Jak z punktu widzenia dewelopera powierzchni magazynowych wygląda obecnie dostępność do finansowania bankowego. Czy odbiega to znacząco od sytuacji, z którą mieliśmy do czynienia jeszcze 3-4 lata temu?

Kredyty deweloperskie w dalszym ciągu są dostępne. Nasze projekty wciąż znajdują duże zainteresowanie wśród banków, jednak widzimy, że sektor bankowy podchodzi selektywnie do finansowania nowych inwestycji i podmiotów, z którymi współpracuje.

Przed 2008 rokiem, finansowanie było ogólnodostępne i niemalże wszystkie inwestycje były kredytowane. Należy dodać, że w owym czasie finansowanie bankowe odbywało się na poziomie 80 proc. kosztów inwestycji, a nawet powyżej. Obecnie to najczęściej 60-70 proc., a niektóre instytucje finansowe są nawet bardziej konserwatywne.

Na przełomie 2010 i 2011 roku obserwowaliśmy poprawiającą się koniunkturę, aż do IV kwartału zeszłego roku, kiedy zaczęto mówić o drugiej fali kryzysu i niepewność na rynki powróciła. Jednocześnie obserwujemy znaczny wzrost kosztów pozyskania finansowania w EUR przez banki, co się przekłada na rosnące marże dla klientów.

W 2012 roku nie należy spodziewać się znaczącej poprawy warunków finansowania.

Czy w związku z sytuacją na rynku bankowym poszukują Państwo alternatywnych źródeł finansowania?

Chcemy pozostać przy kredycie bankowym, ale także staramy się dywersyfikować źródła finansowania. Mamy możliwość pozyskania środków na nowe inwestycje od naszych partnerów kapitałowych - funduszy inwestycyjnych, z którymi współpracujemy. To nam daje elastyczność i pozwoli budować projekty nawet w wypadku, gdyby okazało się, że z jakiś powodów finansowanie bankowe jest niedostępne.

Jakie projekty mają największe szanse na pozyskanie finansowania bankowego?

Podczas bessy tylko najlepsze projekty i inwestycje mają szanse na pozyskanie finansowania. Banki przeprowadzają ocenę ryzyka każdej inwestycji. Im mniej ryzyk niepokrytych w projekcie, tym chętniej bank go sfinansuje. Optymalnie oczywiście, jeśli takie obszary można wyeliminować lub ocenić jako minimalne.

Najważniejsze parametry w przypadku nieruchomości komercyjnych to lokalizacja, doświadczenie dewelopera i wykonawcy, branża, dla której projekt jest realizowany, długość najmów oraz źródło spłaty, czyli stabilność finansowa najemcy.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA