PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Od pierwszej do ostatniej mili - sztuka logistyki

  • Autor: Propertynews.pl
  • 03 lis 2015 13:58

Od pierwszej do ostatniej mili - sztuka logistyki Fot. Fotolia

Tak zwana "ostatnia mila" staje się z punktu widzenia globalnej logistyki coraz większym wyzwaniem. Klient potrzebuje towaru szybko i tanio. O tym, jak tego dokonać - pisze Colliers International w najnowszym raporcie.

REKLAMA

– Z naszej analizy wynika, że zarówno obecnie, jak i w przyszłości najważniejszymi czynnikami kształtującymi sektor logistyki będą handel elektroniczny oraz stale ewoluujące metody dostaw. Jest to spowodowane znacznym wzrostem detalicznego handlu elektronicznego w małych i dużych miastach na całym świecie – wyjaśnia Dwight Hotchkiss, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych na region USA w Colliers International.

– Skutkiem tego zjawiska będzie powstanie nowych, innowacyjnych powierzchni zarówno na początkowym etapie tzw. „pierwszej mili”, czego przykładem są gigantyczne centra dystrybucyjne, jak i na etapie „ostatniej mili”, na którym już teraz nastąpił wysyp rozmieszczonych na obrzeżach miast centrów dystrybucyjnych realizujących zamówienia internetowe – dodaje Dwight Hotchkiss. 

Colliers obserwuje analogiczne trendy, możliwości i wyzwania w sektorze logistyki na całym świecie, wskazuje jednak na istnienie pewnych dodatkowych czynników charakterystycznych wyłącznie dla rynku europejskiego.

Jednym ze wspólnych trendów są zmiany w dziedzinie transportu i przeładunku towarów związane z uruchomieniem nowych obiektów głębokowodnych (terminali w Gdańsku i Londynie oraz Kanału Seine-Nord we Francji zapewniającego połączenie z Belgią i Holandią), wynikające z wdrożenia strategii „czterech narożników” mającej na celu zarządzanie przepływem towarów na całym kontynencie. Trend ten dotyczy etapu „pierwszej mili”.

Drugi trend dotyczy przeciwległego bieguna, czyli etapu „ostatniej mili”. W Europie na popularności stale zyskują np. paczkomaty. Ma to miejsce przede wszystkim w Niemczech, Holandii, Belgii, Francji, Polsce i Wielkiej Brytanii. W Polsce, gdzie głównymi dostawcami tego typu usług są InPost i Poczta Polska, około 11 proc. klientów dokonujących zakupu w internecie decyduje się na odbiór towaru w paczkomacie. 

Jak tłumaczą eksperci Colliers, postępująca urbanizacja spowoduje dalszą koncentrację rynków konsumenckich. Przedstawiciele pokolenia X i Y oraz osoby, które osiągnęły pełnoletniość w nowym tysiącleciu, będą stanowiły coraz większy odsetek populacji ogólnej, co pociągnie za sobą radykalną zmianę zachowań konsumentów oraz potrzeb związanych z logistyką i składowaniem.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA