PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ostatnia mila

  • Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
  • 07 paź 2015 10:55

Ostatnia mila Sesja "Ostatnia mila – rynek powierzchni magazynowych w dobie e-handlu"

Rynek e-commerce w Polsce rośnie bardzo dynamicznie, a wraz z nim zwiększa się popyt na powierzchnie magazynowe. Jeżeli tempo wzrostu utrzyma się, wkrótce sektor stanie się jednym z najważniejszych klientów deweloperów. Zapraszamy do przeczytania relacji z sesji "Ostatnia mila – rynek powierzchni magazynowych w dobie e-handlu", która odbyła się podczas Property Forum 2015.

REKLAMA

Większość przesłanek na to wskazuje. Szczególnie, że w Polsce lokują swoją działalność - wynajmując powierzchnie - sprzedawcy e-commerce operujący głównie na rynkach Europy Zachodniej, czego przykładem jest Amazon.

Ale kolejna fala boomu wynajmu magazynów może nastąpić, gdy także polskie e-sklepy w rozszerzą działalność eksportową oraz szerzej włączą się do niej duże sieci sklepów, obecnie w kraju.

Fenomen e-handlu

Z pewnym opóźnieniem w porównaniu do USA czy Europy Zachodniej, w Polsce e-zakupy (czyli realizowane za pośrednictwem Internetu) cieszą się coraz większą popularnością.

- Wartość sprzedaży w tej formie szanowano w 2014 roku na 33 mld zł, co stanowiło blisko 5 proc. łącznej sprzedaży detalicznej - mówiła wprowadzając do dyskusji Joanna Sinkiewicz, Associate, dział powierzchni przemysłowych i magazynowych w firmie Cushman & Wakefield. - Segment ten rośnie dynamicznie, w tempie po 15 - 20 proc. rocznie.

W ten sposób niejako odrabia kilka lat opóźnień w starcie i jest na dobrej drodze do uzyskania pozycji, jaką zajmuje w krajach zachodnich. Dla porównaniu, udział e-handlu w całkowitym handlu wynosi np. blisko 15 proc. w Wielkiej Brytanii, a 11 proc. w Niemczech.

Dynamicznie rośną też w Polsce sklepy oferujące towary w e-handlu. W końcu ub. roku było ich ponad 14 tys. Gros z nich (ok. 85 proc.) to mikro- i małe e-sklepy, stanowiące często dla tradycyjnych sklepów dodatkowe źródło sprzedaży. Tylko część firm skupia się wyłącznie na e-handlu.

Ale w Polsce jest też wiele dużych przedsiębiorstw typu e-commerce, np. Amazon, Allegro, Mall.pl, Komputronik, merlin.pl, lightinthebox.com, westwing, itp. To oni głównie generują popyt na wynajem magazynów.

- Rosną wymogi wobec e-sklepów, muszą one dostarczać wyroby bardzo szybko, tanio i elastycznie, tym samym muszą organizować dobrze logistykę, a sercem logistyki są właśnie magazyny - przypomniała Sinkiewicz. - Z tego wynika coraz większe zapotrzebowanie e-sklepów na powierzchnie magazynowe.

Przykładowo, tylko Amazon w trzech lokalizacjach (k. Poznania i Wrocławia) wynajął w ub. roku łącznie 320 tys. mkw. powierzchni magazynowych, co stanowiło 15 proc. rocznego najmu całego rynku w Polsce.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA