PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ostatnia mila

  • Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
  • 07 paź 2015 10:55

Ostatnia mila Sesja "Ostatnia mila – rynek powierzchni magazynowych w dobie e-handlu"

Rynek e-commerce w Polsce rośnie bardzo dynamicznie, a wraz z nim zwiększa się popyt na powierzchnie magazynowe. Jeżeli tempo wzrostu utrzyma się, wkrótce sektor stanie się jednym z najważniejszych klientów deweloperów. Zapraszamy do przeczytania relacji z sesji "Ostatnia mila – rynek powierzchni magazynowych w dobie e-handlu", która odbyła się podczas Property Forum 2015.

REKLAMA

Większość przesłanek na to wskazuje. Szczególnie, że w Polsce lokują swoją działalność - wynajmując powierzchnie - sprzedawcy e-commerce operujący głównie na rynkach Europy Zachodniej, czego przykładem jest Amazon.

Ale kolejna fala boomu wynajmu magazynów może nastąpić, gdy także polskie e-sklepy w rozszerzą działalność eksportową oraz szerzej włączą się do niej duże sieci sklepów, obecnie w kraju.

Fenomen e-handlu

Z pewnym opóźnieniem w porównaniu do USA czy Europy Zachodniej, w Polsce e-zakupy (czyli realizowane za pośrednictwem Internetu) cieszą się coraz większą popularnością.

- Wartość sprzedaży w tej formie szanowano w 2014 roku na 33 mld zł, co stanowiło blisko 5 proc. łącznej sprzedaży detalicznej - mówiła wprowadzając do dyskusji Joanna Sinkiewicz, Associate, dział powierzchni przemysłowych i magazynowych w firmie Cushman & Wakefield. - Segment ten rośnie dynamicznie, w tempie po 15 - 20 proc. rocznie.

W ten sposób niejako odrabia kilka lat opóźnień w starcie i jest na dobrej drodze do uzyskania pozycji, jaką zajmuje w krajach zachodnich. Dla porównaniu, udział e-handlu w całkowitym handlu wynosi np. blisko 15 proc. w Wielkiej Brytanii, a 11 proc. w Niemczech.

Dynamicznie rośną też w Polsce sklepy oferujące towary w e-handlu. W końcu ub. roku było ich ponad 14 tys. Gros z nich (ok. 85 proc.) to mikro- i małe e-sklepy, stanowiące często dla tradycyjnych sklepów dodatkowe źródło sprzedaży. Tylko część firm skupia się wyłącznie na e-handlu.

Ale w Polsce jest też wiele dużych przedsiębiorstw typu e-commerce, np. Amazon, Allegro, Mall.pl, Komputronik, merlin.pl, lightinthebox.com, westwing, itp. To oni głównie generują popyt na wynajem magazynów.

- Rosną wymogi wobec e-sklepów, muszą one dostarczać wyroby bardzo szybko, tanio i elastycznie, tym samym muszą organizować dobrze logistykę, a sercem logistyki są właśnie magazyny - przypomniała Sinkiewicz. - Z tego wynika coraz większe zapotrzebowanie e-sklepów na powierzchnie magazynowe.

Przykładowo, tylko Amazon w trzech lokalizacjach (k. Poznania i Wrocławia) wynajął w ub. roku łącznie 320 tys. mkw. powierzchni magazynowych, co stanowiło 15 proc. rocznego najmu całego rynku w Polsce.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA