PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Otwarto fabrykę amerykańskiego inwestora w Skarbimierzu

  • Autor: PAP
  • 11 gru 2015 07:41

Otwarto fabrykę amerykańskiego inwestora w Skarbimierzu Fot. Fotolia

W Skarbimierzu otwarto w czwartek fabrykę filtrów przemysłowych amerykańskiej firmy Donaldson Company Inc. Obecnie zatrudnia ona 55 osób, a na koniec przyszłego roku zatrudnienie ma wzrosnąć do 200 osób. To pierwszy zakład tej firmy w Polsce.

REKLAMA

Inwestycja amerykańskiej firmy Donaldson Company Inc. powstała na terenach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSE) w Skarbimierzu, gdzie przedsiębiorstwo kupiło 10 ha gruntu. Zbudowano na nim zakład produkcyjny, który produkcję uruchomił już w październiku.

Jak powiedział dyrektor zakładu produkcyjnego Donaldson w Polsce Leszek Strugała obecnie w fabryce uruchomiona została jedna linia produkcyjna. Wytwarzane są tam filtry dedykowane do filtracji powietrza. "Mają one zastosowanie w przemyśle samochodowym - głównie w samochodach ciężarowych czy autobusach, ale także w maszynach budowlanych" - wyjaśnił Strugała.

Dodał, że w przyszłym roku uruchomione zostaną dwie kolejne, nowe linie produkcyjne, dedykowane z kolei do produkcji filtrów z rodziny filtrów płynów - np. paliwa czy oleju. W związku z tym zatrudnienie w fabryce ma na koniec przyszłego roku wynosić już ok. 200 osób. Strugała podał, że produkowane w Skarbimierzu filtry będą trafiać na rynek polski, ale też na teren całej Europy i poza nią.

Zaznaczył, że firma "dąży do tego, aby z jednej zmiany produkcyjnej codziennie schodziło 3,5 tys. filtrów", a planowana jest praca na dwie zmiany produkcyjne.

Podczas czwartkowego otwarcia fabryki podano m.in., że o ulokowaniu inwestycji w Skarbimierzu zdecydowała przede wszystkim dostępność pracowników, wsparcie wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces inwestycyjny oraz lokalizacja - np. bliskość autostrady A4.

Starszy specjalista opolskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE) Ewa Dudik powiedziała, że zapytanie o tereny w strefach ekonomicznych dla firmy Donaldson skierowane przez PAIiIZ trafiło do opolskiego COIE w połowie 2011 roku. Pierwsza wizyta przedstawiciela inwestora odbyła się jeszcze we wrześniu tego samego roku. Prócz Skarbimierza inwestorowi pokazano też tereny w Opolu, Ujeździe, Gogolinie, Prudniku, Kluczborku, Namysłowie i Kędzierzynie-Koźlu. Dudik dodała, że Donaldson rozważał możliwość zakupu terenów również w woj. wielkopolskim oraz świętokrzyskim, a także w Czechach i na Słowacji.

Pozwolenia na działalność w WSSE firma Donaldson dostała w lipcu 2012 r. Wtedy też podpisała z gminą umowę przedwstępną na zakup gruntu. Budowa zakładu zaczęła się w drugiej połowie 2013 roku.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA