PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Otwierają się nowe rynki dla inwestycji magazynowych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 03 lut 2015 14:59

Otwierają się nowe rynki dla inwestycji magazynowych

Rekordowy popyt i rekordowa podaż w 2014 r. spowodowały, że otwierają się nowe rynki, w kolejnych regionach Polski. Popyt brutto wyniósł ponad 2 mln mkw., z czego 1,4 mln mkw. przypadło na nowe umowy. Z analiz JLL wynika także, że bodźcem dla Polski wschodniej w branży magazynowej są budowy dróg.

REKLAMA

Firma doradcza JLL podsumowała 2014 r. na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce oraz zaprezentowała trendy rozwoju sektora w najbliższych miesiącach.

W 2014 r. popyt brutto wyniósł rekordowe ponad 2 mln mkw., z czego 1,4 mln mkw. przypadło na nowe umowy. Deweloperzy reagowali szybko - w ubiegłym roku w Polsce oddano do użytku aż milion mkw. powierzchni magazynowych.

Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo - Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL, informuje: - 2014 r. był bardzo intensywnym czasem zarówno dla najemców, jak i deweloperów powierzchni magazynowo - przemysłowych. Pomimo braku spektakularnych wejść nowych graczy do Polski i umów najmu takich jak Amazon w 2013 r., rynek magazynowy już drugi rok z rzędu zarejestrował bardzo wysoki poziom popytu. W 2014 r. podpisano umowy najmu na łącznie ponad 2,06 mln mkw., co jest najlepszym wynikiem w historii polskiego rynku magazynowego i o 6 proc. wyższym niż bardzo dobry rezultat w 2013 r. Co istotne, aż 1,4 mln mkw. przypadło na nowe kontrakty - 7,5 proc. więcej w porównaniu do 2013 r. O tak dobrym wyniku zadecydowała kombinacja takich czynników jak dobra koniunktura gospodarcza, rozwój infrastruktury drogowej oraz ekspansja sektora e-commerce, sieci handlowych czy firm produkcyjnych.

Co ciekawe, zmieniła się trochę mapa popytu w porównaniu do 2013 r. W 2014 r. największy udział w wolumenie umów miały Okolice Warszawy.
Największe nowe umowy najmu w 2014 r. w Polsce podpisały takie firmy jak Czerwona Torebka (54 tys. mkw. w MLP Poznań Zachód), ID Logistics (46 tys. mkw. w Point Park Mszczonów) czy GE (45 tys. mkw. w projekcie typu BTS, realizowanym przez Panattoni w Bielsku-Białej). Największe odnowione umowy zawarł Carrefour (46 tys. mkw. w Distribution Park Będzin) oraz P&G (38 tys. mkw. w Prologis Park Sochaczew).
Największe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe pochodzi tradycyjnie od operatorów logistycznych, którzy w ramach nowych umów zabezpieczyli prawie 607 tys. mkw. (43 proc. popytu netto). Udział operatorów logistycznych w popycie brutto wyniósł z kolei 37 proc.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA