PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

P3 na tropie nowych okazji

  • Autor: Cezary Szczepański
  • 18 maj 2015 13:58

P3 na tropie nowych okazji Piotr Bzowski, P3

Kolejne projekty deweloperskie oraz poszukiwania nieruchomości pod akwizycje to główne cele P3 na polskim rynku magazynowym. Jak tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl Piotr Bzowski, dyrektor ds. najmu i rozwoju w P3 Polska, firma chce skoncentrować się na dalszym rozwoju w obszarze logistyki i produkcji.

REKLAMA

Jakie zmiany obserwuje Pan na polskim rynku powierzchni magazynowych?

Istotną tendencją, która generuje nowy popyt na powierzchnie magazynowe, jest powrót do przenoszenia obiektów produkcyjnych na polski rynek. Dostępność do wykwalifikowanej siły roboczej, stosunkowo niskie koszty pracy, za którymi jednak podąża bardzo wysoka jakość świadczonych usług, to dla inwestorów istotne argumenty pozwalające im myśleć o przenoszeniu do naszego kraju produkcji. Oprócz powyższych powodów, nie można zapominać, o tym, że Polska jest także jednym z większych rynków zbytu w Europie. 37 mln mieszkańców generuje duże zapotrzebowanie na wiele dóbr. Dlatego, aby zaspokoić zgłaszany przez konsumentów, ciągle rosnący popyt będą powstawały nowe przedsiębiorstwa produkcyjne na terenie naszego kraju.

Podobny trend – przenoszenia obiektów produkcyjnych – występuje również w Czechach, Słowacji, a ostatnio także w Rumunii. Przy czym istotną zaletą Polski jest bliskość, a tym samym łatwość dostaw na największy w Europie rynek niemiecki, a także po ustabilizowaniu sytuacji na wschodzie – rynek rosyjski czy ukraiński.

Dowodem na to, że zagraniczni inwestorzy są zainteresowani przenoszeniem produkcji do Polski jest chociażby ostatnia inwestycja VW k. Wrześni. Powstająca fabryka VW z pewnością ściągnie do naszego kraju także wielu jego poddostawców. Firmy te widząc atrakcyjność polskiego rynku, z czasem również mogą być zainteresowane przeniesieniem swojej produkcji do naszego kraju.

Czy Polska wciąż pozostaje na celowniku dużych, zagranicznych podmiotów chcących tworzyć tu swoje magazyny?

Zdecydowanie tak. Atrakcyjny rynek pracownika, dostępność gruntów, przyjazne władze lokalne i praktycznie nie różniący się niczym od krajów Europy Zachodniej rynek deweloperski i właścicielski, stawia Polskę w ścisłej czołówce lokalizacji, na które patrzą potencjalni inwestorzy. Oczywiście nadal istnieją pewne sfery, które wymagają poprawy, mam tu na myśli chociażby polski system podatkowy czy to, że ciągle do wybudowania mamy jeszcze wiele dróg i autostrad. Jednakże porównując stan obecny z rokiem 1989 można śmiało powiedzieć, ze Polska stała się krajem europejskim, pozbawionym jakichkolwiek kompleksów w stosunku do krajów Europy Zachodniej.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA