PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PAIiIZ zapowiada nowe inwestycje za blisko 160 mln euro

  • Autor: newseria.pl
  • 18 sty 2013 09:34

Polska wciąż atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów. Od początku roku Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych sfinalizowała trzy kolejne umowy inwestycyjne, które zaowocują docelowo dwoma tysiącami nowych miejsc pracy. PAIiIZ na razie nie chce ujawniać szczegółów dotyczących nowych inwestycji, jak i prowadzonych rozmów.

REKLAMA

- W tej chwili prowadzimy kilka rozmów w sprawie bardzo dużych projektów w róznych dziedzinach. Jednak takie rozmowy nie lubią rozgłosu - przyznaje w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Ubiegły rok był znacznie lepszy od poprzedniego pod względem zagranicznych inwestycji pilotowanych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. I to mimo pogarszającej się systematycznie sytuacji gospodarczej w całej Europie. W 2011 roku napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych osiągnął pułap 10,9 mld euro. W ubiegłym roku był on wyższy o blisko 6 proc.

- Jeżeli chodzi o miejsca pracy stworzone przez te inwestycje, to osiągnęliśmy poziom prawie równy doskonałemu rokowi 2011 - mówi prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Wówczas zatrudnienie znalazło około 11 tysięcy osób. Szacuje się, że dzięki inwestorom, którzy trafili do nas w ubiegłym roku szans na znalezienie pracy w najbliższych latach będzie prawie dwa razy więcej. W praktyce oznacza to, że jesteśmy w europejskiej czołówce. Lepsze wyniki od nas, jeśli chodzi o przyrost procentowy inwestycji, osiągnęły niewielkie kraje, takie jak Litwa czy Macedonia, z większych zaś - Wielka Brytania. Mamy powody do optymizmu, bo okazaliśmy się lepsi od Niemców, Francuzów i Włochów.

Centra usług i motoryzacja polskimi specjalnościami

Zagraniczne firmy najchętniej lokują u nas swoje centra usług biznesowych. Staje się to naszą narodową specjalnością. Jak podkreśla Sławomir Majman, w ciągu ostatniej dekady zmieniła się jednak ich specyfika.

- Przebyliśmy bardzo długą drogę od tych prostych call center. W tej chwili otwieramy w Polsce centra usługowe świadczące dla koncernów usługi w bardzo skomplikowanych dziedzinach: operacje giełdowe, usługi finansowe, marketingowe, wielka informatyka - tłumaczy prezes PAIiIZ. - Uczestnicząc w otwarciach tych centrów mam czasami problem, żeby zrozumieć, co ci ludzie tam robią.

Dodaje, że stwarza to „genialną" szansę na znalezienia pracy dla wielu, spośród ponad 100 tysięcy absolwentów szkół wyższych w całej Polsce. Tym bardziej, że dzisiaj co dziewiąty bezrobotny może pochwalić się dyplomem ukończenia wyższej uczelni.

Drugie miejsce, zaraz za BPO, zajmuje w Polsce sektor motoryzacyjny. Według danych PAIiIZ realizowane są dzisiaj 23 inwestycje na łączną wartość prawie 2 mld euro. Chodzi głównie o montownie samochodów i wytwórnie podzespołów do produkcji pojazdów. Daje to gwarancję zatrudnienia dla ok. 8 tysięcy osób. Należy podkreślić, że jesteśmy europejskimi liderami pod względem wytwarzania i eksportu tego typu komponentów.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA