PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PKP Cargo rusza z rozbudową terminalu kontenerowego na poznańskim Franowie

  • Autor: PAP
  • 15 lip 2015 21:05

W Poznaniu rozpoczęła się rozbudowa terminalu kontenerowego na Franowie. Dzięki inwestycji pojemność składowania ma się zwiększyć o prawie 40 proc. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 6,8 mln zł.

REKLAMA

Poznański terminal jest jedną z głównych inwestycji PKP Cargo. Znajduje się w pobliżu skrzyżowania dwóch kluczowych europejskich szlaków transportowych i stanowi miejsce przeładunkowe kontenerów wzdłuż głównych osi kontynentu; północ-południe i wschód-zachód.

W wyniku rozpoczętej w środę inwestycji ma powstać m.in. plac składowo-manewrowy o powierzchni ponad 8 tys. m kw. Jak przekazała PAP w komunikacie prasowym Monika Froń-Dąbrowska z firmy Skanska, która jest głównym wykonawcą prac - na placu mają być składowane kontenery obsługiwane przez mobilną maszynę przeładunkową: podnośnik typu reachstacker, o maksymalnej masie całkowitej wraz z kontenerem 120 t. "Jest to jedno z najcięższych urządzeń obsługujących składowiska kontenerowe" - podkreśliła Froń-Dąbrowska. Dzięki temu urządzeniu zdolność składowa terminalu zwiększy się z 1280 TEU, czyli jednostek pojemności równoważnej objętości kontenera o długości 20 stóp - do niemal 1800 TEU.

"Przewozy kontenerów wyróżniają się na tle pozostałych grup towarów transportowanych koleją. W pierwszym kwartale 2015 roku kolejowe przewozy intermodalne w Polsce rosły w dwucyfrowym tempie. Spodziewamy się, że to długoterminowy trend. Stąd nasze inwestycje w ten segment rynku. Terminal na Franowie znajduje się na liście najważniejszych z nich" - powiedział prezes zarządu PKP CARGO ds. handlowych Jacek Neska.

W ramach prac budowlanych zostaną ponadto przebudowane drogi dojazdowe oraz system odwadniania, instalacji wodociągowej oraz kanalizacji deszczowej. Inwestor planuje także stworzenie nowych przejazdów kolejowych i odnowienie istniejących obecnie, a także przebudowę m.in. sieci teletechnicznej.

Inwestycja ma być wykonywana w systemie 3D, czyli poszczególne etapy prac będą wykonywane przez sterowalne maszyny na podstawie komputerowego, trójwymiarowego modelu.

Wykonawca zapewnia, że nowy terminal będzie gotowy do użytku w grudniu 2015 roku.

Poprzednia rozbudowa terminalu zakończona została pod koniec 2013 roku. Po kolejnej przeprowadzonej renowacji terminal ma stać się częścią Centrum Logistycznego w Poznaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA