PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PKP Cargo rusza z rozbudową terminalu kontenerowego na poznańskim Franowie

  • Autor: PAP
  • 15 lip 2015 21:05

W Poznaniu rozpoczęła się rozbudowa terminalu kontenerowego na Franowie. Dzięki inwestycji pojemność składowania ma się zwiększyć o prawie 40 proc. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 6,8 mln zł.

REKLAMA

Poznański terminal jest jedną z głównych inwestycji PKP Cargo. Znajduje się w pobliżu skrzyżowania dwóch kluczowych europejskich szlaków transportowych i stanowi miejsce przeładunkowe kontenerów wzdłuż głównych osi kontynentu; północ-południe i wschód-zachód.

W wyniku rozpoczętej w środę inwestycji ma powstać m.in. plac składowo-manewrowy o powierzchni ponad 8 tys. m kw. Jak przekazała PAP w komunikacie prasowym Monika Froń-Dąbrowska z firmy Skanska, która jest głównym wykonawcą prac - na placu mają być składowane kontenery obsługiwane przez mobilną maszynę przeładunkową: podnośnik typu reachstacker, o maksymalnej masie całkowitej wraz z kontenerem 120 t. "Jest to jedno z najcięższych urządzeń obsługujących składowiska kontenerowe" - podkreśliła Froń-Dąbrowska. Dzięki temu urządzeniu zdolność składowa terminalu zwiększy się z 1280 TEU, czyli jednostek pojemności równoważnej objętości kontenera o długości 20 stóp - do niemal 1800 TEU.

"Przewozy kontenerów wyróżniają się na tle pozostałych grup towarów transportowanych koleją. W pierwszym kwartale 2015 roku kolejowe przewozy intermodalne w Polsce rosły w dwucyfrowym tempie. Spodziewamy się, że to długoterminowy trend. Stąd nasze inwestycje w ten segment rynku. Terminal na Franowie znajduje się na liście najważniejszych z nich" - powiedział prezes zarządu PKP CARGO ds. handlowych Jacek Neska.

W ramach prac budowlanych zostaną ponadto przebudowane drogi dojazdowe oraz system odwadniania, instalacji wodociągowej oraz kanalizacji deszczowej. Inwestor planuje także stworzenie nowych przejazdów kolejowych i odnowienie istniejących obecnie, a także przebudowę m.in. sieci teletechnicznej.

Inwestycja ma być wykonywana w systemie 3D, czyli poszczególne etapy prac będą wykonywane przez sterowalne maszyny na podstawie komputerowego, trójwymiarowego modelu.

Wykonawca zapewnia, że nowy terminal będzie gotowy do użytku w grudniu 2015 roku.

Poprzednia rozbudowa terminalu zakończona została pod koniec 2013 roku. Po kolejnej przeprowadzonej renowacji terminal ma stać się częścią Centrum Logistycznego w Poznaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA