PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Płock zainteresowany współpracą ze specjalnymi strefami ekonomicznymi

  • Autor: PAP
  • 18 sie 2014 08:28

Płock (Mazowieckie) planuje rozpoczęcie współpracy ze specjalnymi strefami ekonomicznymi. Miasto rozważa projekt utworzenia podstrefy dla jednej z istniejących specjalnych stref ekonomicznych, by w ten sposób przyciągnąć nowych inwestorów.

REKLAMA

Na temat współpracy rozmawiali prezydent Płocka Andrzej Nowakowski i prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Karólewski.

Spotkanie poświęcone było - jak poinformował w czwartek płocki Urząd Miasta, "możliwości utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej na wybranych terenach Płocka", a także zakresowi współpracy z Płockim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym (PPPT).

W trakcie rozmowy omówiono m.in. stan przygotowań pod inwestycje terenów położonych w peryferyjnej dzielnicy Płocka - Trzepowo, obszarów wokół tamtejszego lotniska Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej i budowanej obecnie obwodnicy miasta, a także terenów zarządzanych przez PPPT.

PPPT to spółka powstała w 2004 r., w której udziały posiadają po połowie miasto Płock oraz PKN Orlen. Zarządza obszarem inwestycyjnym o powierzchni około 200 ha.

W PPPT działa obecnie 13 inwestorów z zakładami produkcyjnymi oraz 14 podmiotów wynajmujących powierzchnie, głównie biurowe. Spółka ma podpisaną umowę z parkiem technologicznym w Szanghaju (Chiny). Współpracuje z Instytutem Chemii Przemysłowej w Warszawie. W maju PPPT przystąpił do Klastra Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej.

Prezydent Płocka zaznaczył, że oprócz rozmów z Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną miasto "nawiązało kontakt" z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną. "Chcemy współpracować ze specjalnymi strefami ekonomicznymi. Mamy realne szanse na funkcjonowanie w Płocku specjalnej strefy ekonomicznej, która przyciągnie inwestorów" - oświadczył Nowakowski.

Jak powiedział PAP Hubert Woźniak z biura prasowego płockiego Urzędu Miasta, rozmowy na temat współpracy ze specjalnymi strefami ekonomicznymi będą kontynuowane. "Pomysł zakłada utworzenie podstrefy na terenach inwestycyjnych Płocka dla jednej ze specjalnych stref ekonomicznych i jednocześnie nawiązanie współpracy przez podmioty działające na terenie miasta z innymi specjalnymi strefami ekonomicznymi" - wyjaśnił Woźniak.

Urząd Miasta Płocka przypomniał, że na północnym Mazowszu w ramach współpracy z Warmińską-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną działa w Mławie firma LG Electronics.

W połowie lipca kancelaria premiera podała, że w minionym półroczu 14 specjalnych stref ekonomicznych utworzonych na terenie kraju udzieliło 438 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Otrzymujące je podmioty, zadeklarowały w sumie ponad 21 mld zł nakładów inwestycyjnych i utworzenie prawie 20,5 tys. nowych miejsc pracy.

Zgodnie z obowiązującymi wcześniej przepisami strefy miały funkcjonować do końca 2020 r. W zeszłym roku rząd podjął decyzję, że inwestorzy będą mogli z nich korzystać do 2026 r. Strefy to preferencyjne warunki dla działających tam firm - ulgi podatkowe oraz specjalnie przygotowane, uzbrojone tereny.

Według Ministerstwa Gospodarki spółki zarządzające strefami wydały przez pierwsze sześć miesięcy tego roku 438 zezwoleń. Jest to 170 proc. więcej niż w ciągu całego 2013 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA