PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Poczta Polska zainwestuje w Centralny Hub Logistyczny

  • Autor: PAP
  • 18 paź 2017 14:16

Poczta Polska zainwestuje w Centralny Hub Logistyczny fot. Fotolia

Centralny Hub Logistyczny Poczty Polskiej powstanie w centralnej części Polski. Hub ma współpracować z z Centralnym Portem Komunikacyjnym - podali minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezes poczty Przemysław Sypniewski. Koszt inwestycji wyniesie  1 mld zł do 2021 roku.

REKLAMA

- Zamierzamy zainwestować w przemodelowanie sieci logistycznej 1 mld zł do roku 2021, z czego w latach 2018-2019 wydamy 900 mln zł - powiedział Sypniewski.

Dodał, że najwięcej pieniędzy pochłonie wybudowanie centralnego hubu logistycznego, czyli sortowni do obsługi krajowego i międzynarodowego e-commerce. Pieniądze zostaną też przeznaczone na nowe systemy IT i większe umaszynowienie.

- To wszystko ma skutkować większą efektywnością, większą wydajnością i istotną poprawą jakości - powiedział prezes poczty.

Powiedział też, że CHL zostanie zlokalizowany w centralnej Polsce i dodał, że dokładna lokalizacja CHL będzie znana w ciągu kilku miesięcy.

Obecny na konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk stwierdził, że planowany przez pocztę CHL powinien współpracować z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

- Tak, będą one ze sobą współpracować (CPK i CHL), nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej. Rolą zarządu Poczty Polskiej jest poszukiwanie takiej lokalizacji, która z punktu widzenia kosztów obsługi czy kosztów usług proponowanych przez pocztę, będzie najbardziej dogodna i korzystna - powiedział Adamczyk.

- Jak mówili członkowie zarządu Poczty Polskiej, te rozmowy i ustalenia z pełnomocnikiem rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego już trwają - dodał minister.

Sypniewski poinformował, że jest spokojny o pozyskanie funduszy na inwestycje, gdyż już teraz zgłaszają się podmioty, które chcą pomóc w sfinansowaniu planu rozwoju poczty.

- Przy tym projekcie, o którym mówimy, już dzisiaj mamy kolejkę propozycji związanych z modelami finansowymi. To też pokazuje, że strategia, która wybraliśmy i model rozwoju jest dobrym kierunkiem. Będziemy do tego podchodzić w sposób bardzo racjonalny - stwierdził szef poczty.

Przypomniał, że firma podpisała pod koniec września tego roku porozumienie z China Post Group, na mocy którego polski operator będzie dostarczał przesyłki z Chin do 30 krajów europejskich.

Jak tłumaczył Sypniewski, decyzja o miliardowej inwestycji podyktowana została rosnącą popularnością handlu e-commerce i dynamicznym rozwojem rynku KEP, czyli przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych.

W 2016 r. Poczta dostarczyła ponad 65 mln paczek - w ciągu pięciu lat prognozowany jest wzrost ich wolumenu do 110 mln sztuk rocznie. Równolegle maleć będzie ilość tradycyjnych listów z 1,87 mld w ubiegłym roku do 1,5 mld w 2021 r.

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA