PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PointPark Properties podsumowuje rok. Wzrost wynajętej powierzchni o 28 proc.

  • Autor: Propertynews.pl
  • 06 mar 2013 17:54

PointPark Properties podsumowuje rok. Wzrost wynajętej powierzchni o 28 proc.

PointPark Properties (P3), ogólnoeuropejski zarządca nieruchomości i deweloper obiektów magazynowych, odnotował wzrost powierzchni wynajmowanej w 2012 r. o 28 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, a niedostatek nowych inwestycji na całym kontynencie zwiększył zapotrzebowanie na obiekty logistyczne najwyższej klasy. Średnie obłożenie wzrosło do ponad 87 proc. w całym portfelu firmy w porównaniu do 84 proc. z końca 2011 roku.

REKLAMA

- Te stabilne dane liczbowe odzwierciedlają wysoką jakość obiektów w najlepszych lokalizacjach, stanowiących ogromną większość portfela P3. Najemcy planują zwiększanie swojego zapotrzebowania lub odzyskanie powierzchni, którą zwolnili w pierwszych kilku latach recesji. Brak podaży nieruchomości wysokiej klasy w realizowanych inwestycjach oznacza, że najemcy stają w obliczu ograniczonego wyboru - powiedział Ian Worboys, CEO P3.

Worboys dodał, że średnia długość najmu w budynkach zarządzanych przez P3 wzrosła do 4,9 lat w IV kwartale 2012 roku (dla porównania: wartość ta wynosiła 4,4 lat w analogicznym okresie 2011 roku). Zdaniem Worboysa nominalna wartość czynszu w całej Europie znajduje się generalnie pod silną presją, jednak na niektórych rynkach pojawiają się pozytywne znaki: elementy motywacyjne oferowane przez wynajmujących są stopniowo redukowane w Niemczech i Holandii, co pomaga w podniesieniu efektywnej wysokości czynszu netto.

Francja jest największym rynkiem P3 w Europie i była również najbardziej aktywna pod względem transakcji najmu w 2012 roku. Transakcje typu wynajem powierzchni 30.060 mkw. dla firmy Dachser, globalnego dostawcy usług logistycznych, wskazują na znaczny postęp w redukcji wakatów w portfelu obiektów na rynku francuskim, których wskaźnik został obniżony do 24 proc..

Firma IDIADA, dostawca części samochodowych, wynajęła w grudniu 15.253 mkw. w parku La Bisbal (na zachód od Barcelony), co stanowiło dopełnienie roku, w którym liczba wakatów w hiszpańskich obiektach P3 została zmniejszona poniżej 10 mkw. (w 2011 roku wskaźnik ten wynosił 80 proc.). Hiszpania znajduje się w cieniu gospodarczych i politycznych zawirowań związanych z kryzysem w strefie euro, jednak nieruchomości wysokiej klasy nadal przyciągają najemców.

W tym roku pulę wyników rynku niemieckiego zasiliły dwie duże umowy najmu, renegocjowane przez operatorów logistycznych w Mörfelden i Bedburgu. Miało to miejsce na tle drugiego pod względem aktywności rynku najmu w ciągu dziesięciu lat. Zaburzenie równowagi między popytem a podażą zwiększyło obłożenie w dobrych lokalizacjach i stanowiło podstawę dla najwyższych stawek czynszu w okolicach Frankfurt i Monachium.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA