PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska Centralna najpopularniejszą lokalizacją magazynową

  • Autor: propertynews.pl
  • 26 wrz 2013 16:44

Ponad milion metrów kwadratowych magazynów znajduje się w Polsce Centralnej. Dzięki rozwijającej się infrastrukturze drogowej, na znaczeniu najbardziej zyskuje Stryków, wynika z najnowszego raportu Jones Lang LaSalle.

REKLAMA

Jones Lang LaSalle opublikował raport „Rynek powierzchni magazynowych w Polsce Centralnej" po I połowie 2013 r. Wynika z niego, że popyt kreowany jest przede wszystkim przez sieci handlowe, operatorów logistycznych i firmy produkcyjne. 

Pierwsze obiekty logistyczne w Polsce Centralnej powstały w Łodzi i w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego, wówczas jednego z ważniejszych węzłów transportowych w kraju. Rozwój sieci drogowej spowodował jednak, że to rejon Strykowa zyskał na znaczeniu. Całkowita podaż powierzchni magazynowej w Polsce Centralnej wynosi obecnie 1 013 000 mkw., co przekłada się na 14 -proc. udziału w krajowych zasobach i czyni go czwartym największym rynkiem w Polsce. Sektor logistyczny jest dziś jednym z największych pracodawców w regionie.

W I poł. 2013 r. popyt netto (bez odnowień umów) w Polsce Centralnej wyniósł 76 000 mkw., co pozwala na umiarkowany optymizm, co do jego wielkości na koniec roku. Odnowienia umów opiewały na 41 000 mkw., podobnie jak w poprzednich latach. Największą transakcję w I poł. 2013 r. zawarła sieć handlowa Castorama, dla której Panattoni zbuduje w Strykowie obiekt BTS o powierzchni 50 000 mkw. Inne aktywne sektory to operatorzy logistyczni (20 -proc. udział w popycie), oraz produkcja lekka (14-proc.). Przeciętny rozmiar wynajmowanego modułu wyniósł ok. 9 500 mkw., ale po wykluczeniu transakcji Castoramy było to już tylko 3 700 mkw.

Główne transakcje najmu w Polsce Centralnej w I połowie 2013 r. przedstawiały się następująco: Castorama wynajęła 50 000 mkw.  powierzchni w BTS Castorama,  East Hutchinson - 8 300 mkw. w Panattoni Park Łódź , Geodis - 4 000 mkw. w Tulipan Park Stryków, a East Pall-ex - 3 600 mkw. na terenie Panattoni Park Łódź.

Z raportu wynika, że wskaźnik powierzchni niewynajętej wykazuje znaczące różnice w podregionach. Pod koniec I poł. 2013 r. dostępna powierzchnia magazynowa w Polsce Centralnej wynosiła 183 000 mkw. (18,1proc. istniejących zasobów). Uwagę zwracają wyraźne rozbieżności pomiędzy poszczególnym lokalizacjami. Przed spowolnieniem gospodarczym region Piotrkowa cechował się dużą aktywnością spekulacyjną deweloperów, skutkiem czego jest dziś bardzo wysoki wskaźnik pustostanów (42 proc. czyli 139 000 mkw.). Z kolei rejon Strykowa to dziś jedna z najpopularniejszych lokalizacji na polskim rynku magazynowym. Do wynajęcia jest tam obecnie jedynie 7 000 mkw. (2proc. istniejącej powierzchni). Dostępność w Łodzi to 33 000 mkw. (11,3 proc.). Według Jones Lang LaSalle poziom pustostanów nie ulegnie znacznej zmianie w przeciągu następnego roku. Wyjątkiem może być Piotrków, gdzie wskaźnik dostępnej powierzchni zapewne będzie spadać w związku z rosnącym zainteresowaniem najemców poszukujących lokalizacji w niższej cenie.

Analitycy przewidują, że aktywność deweloperów będzie koncentrować się w Strykowie.  W I poł. 2013 r. rynek w Polsce Centralnej wzbogacił się jedynie o 15 000 mkw. w Segro Logistics Park Stryków (spadek o 63proc. względem analogicznego okresu w 2012 r.). Obecnie trwa budowa obiektu BTS Castorama w Strykowie (50 000 mkw.) oraz rozbudowa Panattoni Park Łódź East (8 000 mkw., z czego 3 600 mkw. zostało wynajęte Pall-ex). Pomimo zapotrzebowania w Strykowie, eksperci Jones Lang LaSalle nie spodziewają się rozpoczęcia w najbliższym czasie nowych projektów spekulacyjnych.

  • 1
  • 2
  • malkon 2013-10-01 12:26:48
    To prawda, ale skoro te nieruchomości mają takie zainteresowanie, to skąd biorą się te przeceny? Dlaczego Jartom ma tyle hal w okolicach Wawy w tak niskich cenach? Przecież powinny szybko znikać prawda?

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA