PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska liderem na rynku logistyczno-magazynowym w CEE

  • Autor: propertynews.pl
  • 15 kwi 2015 07:21

W 2014 r. wolumen wynajętej powierzchni magazynowo-logistycznej w Polsce sięgnął rekordowego poziomu ponad 2,8 mln mkw. brutto (1,9 mln mkw. netto). W 2015 r. wolumen umów najmu na polskim rynku przekroczy 2,3 mln mkw. brutto - przewidują eksperci DTZ. Wartość inwestycji magazynowych w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła w 2014 r. rekordowe 1,7 mld euro.

REKLAMA

Najwięcej inwestycji magazynowych odnotowano w Polsce i Czechach W 2015 r. ceny najmu na polskim rynku będą na porównywalnym poziomie co rok temu.

Wolumen umów najmu zawartych w Polsce był w 2014 r. rekordowy i wyniósł ponad 2,8 mln m kw. brutto (1,9 mln m kw. netto). Aktywność najemców logistycznych w Polsce w latach 2010-2014 utrzymywała się na wysokim poziomie i wygenerowała około 2/3 popytu na tego typu powierzchnię w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce odnotowano bardzo duże transakcje, jak np. wynajem powierzchni magazynowej przez firmę Amazon w trzech obiektach w Poznaniu i Wrocławiu (łącznie ponad 370 tys. m kw. wynajętej powierzchni) oraz firmę Intermarche w Poznaniu (75 tys. mkw.).

Ubiegły rok był bardzo dobry dla rynku powierzchni logistyczno-magazynowych w Europie Środkowo-Wschodniej, a szczególnie w Polsce. Wzrost polskiego PKB i ożywienie gospodarcze w Unii Europejskiej, zwłaszcza w Niemczech, wzmocniło rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce
i wygenerowało bardzo wysoki popyt na nowe powierzchnie logistyczno-magazynowe, w szczególności w Poznaniu, Wrocławiu i na Śląsku. Warszawa, największy i historycznie najsilniejszy rynek w Polsce, również wykazuje dobrą kondycję, ale mniejszą dynamikę niż regiony na zachodzie i południu kraju. – mówi Marc Le Bozec, dyrektor zespołu Powierzchni Magazynowych i Logistycznych w DTZ.

Wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku powierzchni magazynowo-logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej osiągnął w ubiegłym roku rekordową wartość  1,7 mld euro, co stanowi 8% udziału w inwestycjach logistycznych w Europie w 2014 r. Najwięcej transakcji inwestycyjnych na rynku magazynowym zrealizowano w Polsce i Czechach, odpowiednio 720 i 734 mln euro.

Analitycy DTZ przewidują, że w latach 2015-2019 czynsze w Polsce i Czechach za powierzchnie magazynowe i logistyczne będą stabilne, podczas gdy na Węgrzech i w Rumunii stawki wzrosną o 1% rocznie. Największy wzrost czynszów w latach 2010-2014 odnotowano w krajach bałtyckich (2,7% rocznie). Zdaniem ekspertów DTZ tendencja wzrostu stawek czynszowych utrzyma się w tych krajach w najbliższych latach, choć będą one rosły mniej niż 2% rocznie, a więc w wolniejszym tempie niż w ciągu ubiegłych czterech lat.  

Z optymizmem patrzymy w przyszłości i uważamy, że trend wzrostowy utrzyma się w 2015 r. Nie spodziewamy się w tym roku przeprowadzenia tak spektakularnych transakcji jak w roku ubiegłym, aczkolwiek i tak szacujemy, że wolumen zawartych umów najmu w Polsce w 2015 r. przekroczy 2,3 mln m kw. brutto. Ceny najmu powinny w tym roku pozostać na poziomie porównywalnym z 2014 r., prognozuje Le Bozec.

Na koniec 2014 r. średni wskaźnik pustostanów na powierzchnie magazynowo-logistyczne w Europie Środkowo-Wschodniej spadł do 9,7% z 12,5% rok wcześniej. Wskaźnik powierzchni niewynajętej obniżył się we wszystkich krajach regionu, a w przypadku polskiego rynku wyniósł 5,8%.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA