PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska ma szansę stać się centrum dystrybucyjnym dla całego regionu

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 wrz 2012 12:35

Polska ma szansę stać się centrum dystrybucyjnym dla całego regionu

Kraków i Gdańsk coraz wyraźniej zaznaczają swoją pozycję na logistyczno-magazynowej mapie Polski. - Dzięki rozbudowie sieci autostradowej, wiele na znaczeniu może zyskać też w najbliższym czasie region Polski centralnej, ponieważ firmy będą chciały wykorzystać dobre połączenia komunikacyjne i przeniosą swoje magazyny w okolice Warszawy - mówi Błażej Ciesielczak, dyrektor regionalny Goodman na Polskę.

REKLAMA

Jakie są bariery i gdzie leżą największe szanse dla rozwoju sektora powierzchni magazynowo-logistycznych w Polsce?
Kluczowym czynnikiem dla rozwoju rynku powierzchni magazynowych jest infrastruktura transportowa - dzięki poprawie połączeń drogowych, kolejowych, lotniczych i morskich, Polska ma szansę stać się istotnym centrum dystrybucyjnym dla całego regionu. Wiele międzynarodowych firm już dostrzega w naszym kraju ogromny potencjał w obszarze logistyki i coraz chętniej decyduje się na lokowanie swoich centrów magazynowych właśnie w Polsce. Wcześniej do wielu inwestycji zagraniczne firmy podchodziły ostrożnie, z uwagi na braki w infrastrukturze transportowej.

Inwestycją stymulującą zapotrzebowanie na infrastrukturę magazynową jest np. otwarty w 2007 roku terminal kontenerowy DCT Gdańsk...
Efektem szybkiego rozwoju terminalu, który jest obecnie liderem w obsłudze polskiego importu i eksportu, była konieczność budowy odpowiedniego zaplecza magazynowo-logistycznego. Dlatego jeszcze w tym roku, na zapleczu terminalu, Goodman rozpocznie budowę Pomorskiego Centrum Logistycznego. Dzięki tej inwestycji możliwe będzie świadczenie szerszego wachlarza usług na rzecz trafiających tu ładunków.

Jak wygląda obecny portfel zamówień i inwestycji spółki Goodman?
Wśród kluczowych projektów realizowanych przez Goodman w Polsce z pewnością trzeba wymienić właśnie Pomorskie Centrum Logistyczne oraz Kraków Airport Logistics Centre. Budowa pierwszego z nich to docelowo 500 tys. mkw. powierzchni.

Kraków Airport Logistics Centre położone jest natomiast w Modlniczce pod Krakowem, w odległości czterech kilometrów od międzynarodowego lotniska Kraków - Balice oraz w sąsiedztwie autostrady A4, łączącej Kraków i Wrocław. W realizacji jest obecnie czwarty z dziewięciu planowanych magazynów - docelowo powierzchnia centrum wyniesie 150 tys. mkw. Szczególnie istotny jest dla nas fakt, że w niewiele ponad rok wynajęliśmy całą dotychczas wybudowaną powierzchnię - ponad 50 tys. mkw. - co z pewnością potwierdza dobre dopasowanie projektu do potrzeb rynkowych.

W ciągu ostatniego roku Goodman zrealizował w Polsce również sześć innych projektów o łącznej powierzchni ponad 100 tys. mkw., dla takich klientów jak TJX Europe, Metsä Tissue, Philips Lighting Poland, Amica i CaseTech.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA