PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska musi powalczyć o zagranicznych inwestorów

  • Autor: Propertynews.pl
  • 03 wrz 2014 09:02

Polska musi powalczyć o zagranicznych inwestorów

Polska jako jeden z największych krajów regionu już dziś postrzegana jest jako główna destynacja dla inwestycji magazynowo-dystrybucyjnych. Należy jednak pamiętać, że sytuacja wciąż jest płynna, a wykorzystanie potencjału nowych, słabo dostrzegalnych obecnie trendów olbrzymią szansą na przyszłość. - Polska może budować swoją atrakcyjność inwestując w rynki rozwijające się - tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl Monika Piątkowska, członek zarządu PAIiIZ.

REKLAMA

Jak przedstawia się atrakcyjność inwestycyjna Polski dla zachodnich podmiotów z branży logistycznej i dystrybucyjnej, takich jak Amazon?

Polska mam mocne atuty, aby przyciągać takich inwestorów jak Amazon i tworzyć dużo nowych miejsc pracy w całym kraju. Z pewnością mamy szansę na kolejne takie projekty.

Polski rynek jest konkurencyjny, elastyczny i dynamicznie się rozwija, dzięki czemu cieszy się coraz większym zainteresowaniem zagranicznych inwestorów z branży logistycznej. Z raportów firmy Cuschman wyraźnie widać, że to właśnie operatorzy logistyczni i firmy dystrybucyjne, czyli przedsiębiorstwa działające w zbliżonych obszarach do Amazona, który w ostatnim czasie dokonał tak znaczących inwestycji w Polsce, stanową jedną z najbardziej aktywnych grup najemców powierzchni magazynkowych w Polsce.

Amazon postawił na Wrocław i Poznań. Patrząc natomiast na Polskę oczami innych zagranicznych inwestorów z branży logistycznej, za najbardziej atrakcyjną cały czas uchodzi Warszawa. Jednak rynki regionalne skracają dystans do peletonu. Duży udział w całkowitym popycie mają: Wrocław (21 proc.), Górny Śląsk (20 proc.) oraz Polska Centralna (12 proc.).

Nowe lokalizacje magazynowe powstają z kolei w Trójmieście, Szczecinie, Lublinie, Krakowie, Rzeszowie oraz Toruniu. Regiony zwiększają swoją atrakcyjność poprawiając jakość infrastruktury, rozbudowując sieci drogowe czy zapewniając szeroką ofertę nowych nieruchomości logistycznych i przemysłowych w atrakcyjnych lokalizacjach oraz stosunkowo niskie koszty budowy i czynszu. Polska przyciąga zagraniczny kapitał z branży także dzięki firmom, które unowocześniają swoje systemy dystrybucji oraz rozwijają handel internetowy.

Na czym Polska może budować swoją atrakcyjność dla inwestorów z tej branży?

Polska może przede wszystkim zaoferować pakietowe podejście - najnowocześniejsze i dobrze zlokalizowane powierzchnie w konkurencyjnej cenie z dostępnością wykwalifikowanej kadry. Obecnie najpopularniejszą formą inwestycji są obiekty typu built-to-suit oferujące dostosowanie specyfikacji technicznej budynku do ściśle określonych wymogów najemcy. Taką ofertę najczęściej spotkać można wśród pierwszej ligi, czyli we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie i na Górnym Śląsku ale mniejsi polscy gracze również mają asy w rękawie.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA