PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska niekwestionowanym hubem logistycznym Europy

  • Autor: propertynews.pl
  • 19 maj 2017 10:38

Polska niekwestionowanym hubem logistycznym Europy Renata Osiecka, partner zarządzająca AXI Immo

Drugi rok z rzędu rekordowe otwarcie na rynku powierzchni magazynowych. W okresie od stycznia do końca marca br. wynajętych zostało łącznie 970 tys. mkw., o 42 proc. więcej niż w I kw. 2016 r.

REKLAMA

Deweloperzy oddali do użytku 475 tys. mkw., a ponad 1,4 mln mkw. pozostaje w budowie. Rezultaty za pierwszy kwartał 2017 r. pozwalają stawiać optymistyczne prognozy na kolejne miesiące, jak wynika z raportu AXI Immo podsumowującego pierwszy kwartał 2017 r.

Popyt pod znakiem dużych transakcji

W okresie od stycznia do końca marca 2017 popyt brutto wyniósł 970 000 mkw., z czego nowe umowy i ekspansje stanowiły 70 proc. Ubiegłoroczny rekord otwarcia roku został pobity o 42proc. Jest to najwyższy kwartalny wynik w historii nowoczesnego rynku magazynowego w Polsce.

- Tak wysoki wolumen wynajętej powierzchni w pierwszych miesiącach roku jest efektem finalizacji kilku dużych transakcji, które znacząco wpłynęły na ostateczny rezultat po stronie popytu. Wskaźniki produkcji i eksportu są dobre, co pozytywnie nastraja najemców do inwestycji w nowe fabryki i centra logistyczne – komentuje Renata Osiecka, partner zarządzająca AXI Immo.

Najwięcej powierzchni magazynowo-produkcyjnych zostało wynajętych w regionie Górnego Śląska, gdzie o wyniku zadecydowała transakcja na 135 tys. mkw. firmy Amazon w Sosnowcu. Łącznie w regionie popyt brutto wyniósł 330 tys. mkw. Wysoka aktywność najemców miała miejsce również w regionie Warszawy (198 tys. mkw.) i Wrocławia (140 tys. mkw.). Po wyłączeniu dużych transakcji powyżej 40 000 mkw., średnia wielkość wynajmowanego modułu w Polsce w I kw. 2017 roku wyniosła ok. 4500 mkw. 

W strukturze popytu niezmiennie dominują operatorzy logistyczni i sieci handlowe, których udział w całości popytu wyniósł 63 proc.

Wysoki przyrost nowej podaży nie tylko na głównych rynkach

Intensywna druga połowa ubiegłego roku zaowocowała wysokim wynikiem po stronie podaży w 2017.Całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce na koniec marca br. wyniosły 11,7 mln. Blisko 500 000 mkw. zostało oddanych do użytku, o 65 tys. mkw. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

W pierwszym kwartale br. największy przyrost nowej podaży miał miejsce w regionie Poznania, Górnego Śląska i Bydgoszczy. W każdej z wymienionych lokalizacji oddanych zostało po ok. 100 tys. mkw. Wśród deweloperów najwięcej nowej powierzchni dostarczyła firma Panattoni w ramach 14 projektów o łącznej powierzchni ponad 300 tys. mkw. Wysoki, przekraczający 50-procentowy udział w nowej podaży, miały inwestycje typu BTS.

Konsekwencją dobrej koniunktury i wysokiej aktywności najemców jest 1,4 mln mkw. w budowie na koniec marca br. Najwięcej nowej powierzchni powstaje w okolicach Warszawy (350 tys. mkw.) i Szczecinie (291 tys. mkw.).

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA