PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska świeci przykładem

  • Autor: Propertynews.pl
  • 24 mar 2017 08:21

Polska świeci przykładem Fot. Fotolia

„Polska przeszła z tzw. kraju o średnich dochodach do kraju o wysokich dochodach w ciągu zaledwie piętnastu lat”, piszą autorzy najnowszego raportu Banku Światowego "Lekcje z Polski, wnioski dla Polski". Raport analizuje sukces polskiej gospodarki i wskazuje obszary, których poprawa mogłoby zapewnić dalszy wzrost gospodarczy.

REKLAMA

Według raportu, wskaźnik nierówności społecznej (indeks Giniego) nie wzrósł na skutek reform. Polska ma jeden z najniższych indeksów Giniego wśród państw, które po 2000 roku przeskoczyły do grupy krajów o wysokich dochodach. Regionalne zróżnicowanie PKB w Polsce jest również jednym z najniższych w Europie.

Jak osiągnięto ten sukces? Po reformie ustrojowej, Polska zbudowała właściwe ramy instytucjonalne rządów prawa, praw własności, kontroli demokratycznej oraz stworzyła podstawowe instytucje gospodarki rynkowej. Mądra polityka makroekonomiczna zapewniła polskiej gospodarce stabilność i odporność na wstrząsy.

Oprócz Polski, ta ciągłość reform politycznych i jedność wizji miała miejsce tylko w krajach zwanych „Tygrysami Azji Wschodniej”, jednak Polska jako jedyna osiągnęła ten sukces nie rezygnując z wielopartyjnej demokracji.

Raport określa Polskę jako "wybitny przykład sukcesu rozwoju gospodarczego". Polska była jedynym krajem europejskim, który w czasie kryzysu w 288 r. zachował dodatni wzrost gospodarczy i uniknął kryzysu sektora bankowego.

Raport wskazuje również na wyzwania gospodarcze i demograficzne przed jakimi stoi obecnie nasz kraj. Wśród wskazówek Banku Światowego jest większe zorientowanie usług publicznych na odbiorcę (postawa prokliencka), rozwiązanie problemu starzenia się społeczeństwa oraz dalszy wzrost inwestycji infrastrukturalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA