PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska to dobre miejsce na magazynowy biznes? Relacja z Property Forum

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 03 paź 2016 11:26

Polska to dobre miejsce na magazynowy biznes? Relacja z Property Forum Sesja Rynek magazynowy w Polsce, Property Forum 2016

Obecnie na rynku magazynowym trwa boom. Jednak, co nas czeka w przyszłości? Gdzie szukać nisz i dobrych lokalizacji? Czy ceny czynszów będą spadać? - nad tym zastanawiali się paneliści sesji "Rynek magazynowy w Polsce. Pogadajmy o magazynach... Czy Polska to dobre miejsce na magazynowy biznes?" w czasie Property Forum.

REKLAMA

- Ostatnie 2-3 lata to okres niezwykle gorący. Zainteresowanie powierzchnią magazynową sięga zenitu. Tylko w pierwszej połowie br.  na rynku wynajęło się 1,3 mln mkw. powierzchni – to absolutny rekord. Nieuchronnie przypomina to lata 2007-2008, kiedy rynek też był wyjątkowo „rozgrzany“ – rozpoczął dyskusję Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL. Czy zatem można doszukać się analogii, między tym, co się dzieje teraz, a tym, co miało miejsce w szczycie poprzedniej hossy? Czy jesteśmy już na samej górce, a może jest szansa na harmonijny rozwój?

Mamy boom, a potem....

- Popyt jest potężny, stopy coraz niższe, a wycena budynków coraz wyższa. Zatem zbliżamy się nieuchronnie do tego, co było w tamtych latach. Jednak mimo wszystko sytuacja jest inna. Dziś popyt  ma inny charakter, jest  bardziej zrównoważony, a firmy podejmują przemyślane decyzje – zauważa Piotr Bzowski, Leasing & Development Director, P3 Logistic Parks i dodaje, że niektórzy uważają, że korekta cen będzie za dwa lata.

Zdaniem Marka Dobrzyckiego, dyrektora zarządzającego, Panattoni Europe porównywanie tego, co było w latach 2007-2008 z tym, co dzieje się dziś jest…. nie na miejscu. – Polska ma mocniejsze fundamenty. Rynek jest bardziej dojrzały, jeśli będą jakiekolwiek zawirowania na rynku to jedynie krótkokresowe – twierdzi Dobrzycki.

Jednak zadaniem Radosława T. Krochty, prezesa zarządu, dyrektora generalnego, MLP Group SA niektórzy mają… krótką pamięć. - Na rynku magazynowym zbliżamy się do górki, jest bowiem duży popyt z zagranicy, choć polityka wcale nie pomaga. A zawsze po górce następuję spowolnienie - podkreśla. Kiedy? Trudno jednoznacznie ocenić, czy to będzie za 2 czy 3 lata, ale w najbliższym czasie rynek magazynowy czeka nieuchronnie spowolnienie.

- Gdyby miał się powtórzyć kryzys z 2008 r. to dla nas nie jest to takie straszne. Nie boimy się kryzysu. Potrafimy sobie z tym poradzić. Polska całkiem dobrze potrafi odnajdywać się w sytuacjach kryzysowych. Nie dramatyzujmy! - przekonuje Tomasz Lubowiecki, prezes zarządu, 7R Logistic SA.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA