PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska wysoko w rankingu najlepszych lokalizacji dla działalności produkcyjnej

  • Autor: propertynews.pl
  • 17 mar 2014 10:25

Polska wysoko w rankingu najlepszych lokalizacji dla działalności produkcyjnej

Najatrakcyjniejszą lokalizacją świata dla działalności produkcyjnej jest obecnie Malezja - wynika z raportu firmy Cushman & Wakefield. Wśród 30 najlepszych państw na świecie według kosztów, rodzajów ryzyka i warunków prowadzenia działalności produkcyjnej, Polska zajęła 13. miejsce i 4. w regionie EMEA.

REKLAMA

W opublikowanym raporcie uwzględniono czynniki, które mogą wpływać na działalność przedsiębiorstw produkcyjnych w 30 krajach o największej produkcji przemysłowej według Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD).

Głównym celem opracowanego rankingu jest wskazanie parametrów, które przedsiębiorcy powinni brać pod uwagę przy ocenie i wyborze najbardziej odpowiednich lokalizacji na potrzeby ekspansji lub relokacji.

Raport zawiera analizę trzech głównych obszarów, tj. kosztów, rodzajów ryzyka i warunków, które zostały podzielone na ponad 30 podkategorii. W celach porównawczych określono wagę poszczególnych czynników, takich jak logistyka, prawdopodobieństwo klęsk żywiołowych, ryzyko gospodarcze oraz koszty energii i pracy.

Ranking sporządzono dla przykładowej spółki o wysoko zmechanizowanym profilu działalności, która na ogół potrzebuje niewykwalifikowanej siły roboczej, funkcjonuje na rynku obejmującym wiele regionów oraz oferuje jeden produkt gotowy. Firmy tego typu zazwyczaj kierują swoją ofertę do rosnącej populacji miejskiej i uważają zrównoważony rozwój za istotny czynnik. Pozycje wszystkich państw w rankingu zostały określone w wyniku przyjęcia takiej firmy za punkt odniesienia.

Malezja uzyskała szczególnie wysokie oceny w kategoriach związanych z kosztami i poszczególnymi rodzajami ryzyka, co tłumaczy jej najwyższą pozycję w rankingu. Kraj ten należy do grona najtańszych lokalizacji uwzględnionych w zestawieniu. Na drugim miejscu uplasował się Tajwan, a na kolejnych Korea Południowa i Tajlandia.

Chiny, które są największą potęgą produkcyjną świata, pozostały w tyle za liderem rankingu ze względu na gorsze oceny w kategorii ryzyka, ale niskie koszty pozwoliły im utrzymać się na piątym miejscu zestawienia.

- Azja i Pacyfik nadal zajmuje kluczowe miejsce na mapie produkcji przemysłowej świata, o czym świadczy obecność państw z tego regionu w pierwszej piątce rankingu. W kolejnych latach inne kraje takie jak Wietnam i Filipiny również mogą stać się ważnymi lokalizacjami produkcyjnymi - mówi Richard Middleton, dyrektor zarządzający firmy Cushman & Wakefield w regionie Azji i Pacyfiku, dział usług dla inwestorów i najemców korporacyjnych.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA