PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polski rynek powierzchni magazynowych wraca na ścieżkę wzrostu

  • Autor: CBRE
  • 30 maj 2012 14:28

Polski rynek powierzchni magazynowych wraca na ścieżkę wzrostu

Według CBRE wolumen powierzchni magazynowej oddanej do użytku w I kwartale br., który wyniósł 215 tys. mkw., stanowi aż 60 proc. powierzchni ukończonej w całym 2011 roku. - Obserwujemy stopniowe ożywienie w sektorze magazynowym i logistycznym w Polsce, po słabszych latach 2010 i 2011. Stoi za tym dobra kondycja polskiej gospodarki - uważa Patrick Kurowski, dyrektor działu powierzchni magazynowych w CBRE Polska.

REKLAMA

Jak dodaje miernikiem tego jest wzrost PKB o 4,3 proc. w 2011 roku i prognozowany wzrost o 2,6 proc. w roku bieżącym.

- Należy do tego dodać znaczące inwestycje w infrastrukturę, związane z EURO 2012, których pozytywnym skutkiem jest powstanie wielu nowych lokalizacji atrakcyjnych z punktu widzenia deweloperów - wyjaśnia Patrick Kurowski.

Istniejąca obecnie w Polsce powierzchnia magazynowa wynosi blisko 7,2 mln mkw.

Jak podaje CBRE, skromny wolumen nowych inwestycji w 2010 i 2011 roku miał za to pozytywny wpływ na odsetek wolnych powierzchni. Dostępne powierzchnie magazynowe zaczęły stopniowo znajdować najemców, choć biorąc pod uwagę, że obecnie na najemców oczekuje 0,8 mln mkw. powierzchni (11,4 proc. istniejących zasobów), będzie to proces rozłożony w czasie.

Na 228 600 mkw. magazynów obecnie w budowie, ok. 70 proc. (156 000 mkw.) ma już podpisane umowy najmu. CBRE nie spodziewa się znacznego wzrostu odsetka wolnej powierzchni magazynowej w Polsce. W latach 2012 i 2013 dostępne obecnie powierzchnie powinny stopniowo znajdować najemców.

Budową nowoczesnych obiektów magazynowych i logistycznych zajmuje się w naszym kraju niewielka grupa wyspecjalizowanych deweloperów. Najwięksi z nich to Prologis, Panattoni i Segro. W ostatnim czasie na polski rynek weszło także kilku nowych graczy, w tym Point Park Properties i Goodman, którzy realizują już swoje projekty.

Rośnie aktywność najemców

W I kw. 2012 roku podpisano umowy najmu na 478 000 mkw. powierzchni magazynowej, o 10 proc. więcej niż w poprzednim kwartale, a jednocześnie ponad dwa razy tyle, ile w tym samym kwartale oddano do użytku nowych powierzchni.
  • gigan 2013-02-04 13:06:12
    Wrócił na nią już od początku 2013, wprawdzie nie poprzez wzrost cen, ale ilość transakcji. Kolejne hale są przejmowane, okazji jest coraz więcej - hale.jartom.com/nieruchomosci/Nowa-hala-wysokiego-skladowania-na-sprzedaz-Raszyn-3023ahis,61,hale,mt,s,0,,, więc sądzę, że dalszy przebieg wydarzeń na rynku zależy wyłącznie od budżetów inwestorów.
  • malda 2012-07-17 12:12:53
    Nareszcie wszystko odmienia kierunek. Rynek nieruchomości kiepsko przędzie. Dobrze, że przynajmniej magazyny ruszyły do przodu. Z bazy jartomu znikają kolejne magazyny, ale trudno powiedzieć, co z tego wyjdzie ostatecznie.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA