PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polskie magazyny logistycznym sercem Europy

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 31 sty 2018 10:37

Polskie magazyny logistycznym sercem Europy Fot. pixabay

Z roku na rok coraz większy udział w rynku notują klienci z branży e-commerce. W związku z intensywnym rozwojem handlu internetowego to właśnie w tym obszarze drzemie największy potencjał - mówi Szymon Gasparski, kierujący działem nieruchomości logistycznych i przemysłowych w Nuvalu Polska i dodaje, że kolejnym bodźcem rozwojowym dla branży będzie wykorzystywanie polskich magazynów do obsługi transakcji dotyczących innych krajów europejskich.

REKLAMA

Jak w kilku słowach opisałby Pan rynek nieruchomości logistycznych i przemysłowych w Polsce?

Stabilny, perspektywiczny, bezpieczny, jednolity i liczący się w Europie. To dobry rynek dla inwestorów, developerów i klientów.

Dlaczego? Co o tym decyduje?

 Perspektywiczny, ponieważ od wielu lat rynek ten notuje stały wzrost, w 2017 roku przybyło ponad 2 mln mkw. nowej powierzchni. Łączna podaż wynosi już ponad 13 mln mkw. Stabilny z powodu stale rosnącego popytu, któremu odpowiada wzrost inwestycji - nie obserwujemy niepokojących wahań w tym zakresie. Bezpieczny, ponieważ przy stałym popycie trudno o nietrafione inwestycje. Jednolity z uwagi na wysoki stopień standaryzacji nowych powierzchni magazynowych. Liczący się w Europie ze względu na dobrą, strategiczną lokalizację, nowoczesną bazę magazynową i atrakcyjne względem innych krajów regionu stawki czynszów.

 Jakie czynniki stymulują wzrost na rynku magazynów?

 Rośnie konsumpcja, gospodarka się rozwija, w naturalny sposób wzrasta więc zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe i przemysłowe. Trafia ono na dobry grunt – działki w Polsce mają wciąż dobre ceny, ich podaż jest duża w porównaniu z innymi krajami regionu. Proces budowy magazynów jest bardzo krótki – developerzy są w stanie postawić gotowy obiekt w 6 miesięcy, co sprawia, że od decyzji inwestycyjnej do rozpoczęcia działalności mija niewiele czasu. Mimo presji na wzrost płac, koszt pracy jest wciąż naszym atutem i kusi inwestorów zagranicznych. Sieć dróg jest stale modernizowana, co przekłada się na sprawniejszą logistykę i niższe koszty dla operatorów. Dotyczy to zwłaszcza Polski zachodniej, gdzie kluczowym czynnikiem jest bliskość granicy niemieckiej. Nasz kraj staje się ważnym hubem wymiany handlowej między Wschodem a Zachodem. Wciąż aktywne są lokalne specjalne strefy ekonomiczne, oferujące inwestorom szereg preferencji i ulg podatkowych.

 W jakich obszarach widzi Pan dalszy potencjał rozwoju?

 Z roku na rok coraz większy udział w rynku notują klienci z branży e-commerce. W związku z intensywnym rozwojem handlu internetowego to właśnie w tym obszarze drzemie największy potencjał. Dynamiczny wzrost sprzedaży oraz presja na minimalizację czasu dostawy zamówionych produktów zmuszają operatorów do otwierania kolejnych magazynów, zwłaszcza w okolicach dużych miast. Każdy dodatkowy kilometr zwiększa koszty dostarczenia przesyłki do klienta, dlatego firmy inwestują w rozbudowę sieci logistycznej, aby być jak najbliżej klienta. Z drugiej strony wiele międzynarodowych firm handlowych wykorzystuje polskie magazyny do obsługi transakcji dotyczących innych krajów europejskich, co stanowi kolejny bodziec rozwojowy dla branży.

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP GroupPRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA